Znáte své přátele na sociální síti ?

Znáte své přátele na sociální síti ?

Máte-li profil na nějaké ze sociálních sítí, možná jste již vypozorovali, jak se mnozí uživatelé, zejména síťe Facebook, snaží vypadat zajímavě. Není novinkou, že mezi uživateli Facebooku je spousta uživatelů, kteří používají nejrůznějších lží. Mohou to být nepřesné osobní údaje, informace o věku, ukázka, jak dobře umíme pracovat s Photoshopem a nejčastěji to bývají různá předstírání.
 
Holandská studentka grafiky Zilla van den Born se rozhodla skrze vysokoškolský projekt vyzkoušet, jak tato manipulace funguje a jak je jednoduché vytvářet ve virtuální realitě obraz ideálního světa. Na svůl facebookový profil nahrávala 5 týdnů fotky, na kterých vypadalo, že tráví dovolenou v Asii. Namísto toho ale byla celou dobu doma.
 
Udělala jsem to, abych lidem ukázala, jak jsme ovlivňováni tím, co uvidíme na sociálních sítích, a že jsme vytvořili online svět, který už s realitou nemá nic společného,“ vysvětlila van den Born. „Mým cílem bylo ukázat, jak snadné a časté je zkreslení reality. Každý ví, že fotografie modelek jsou upravovány. Ale často přehlížíme skutečnost, že upravujeme i realitu svého vlastního života.“

Zilla se nechala vyprovodit rodinou na letiště, ale záhy se vrátila zpět do Amsterdamu. Tam zůstala celých 42 dnů zavřená doma , případně vyrážela po okolí a vytvářela virtuální realitu o svém pobytu v jihovýchodní Asii. Po celou dobu tak mohli její přátelé na Facebooku lajkovat a komentovat fotografie, na kterých si užívá pláž, cestuje, navštěvuje buddhistický chrám nebo ochutnává exotické jídlo. Zilla fotky vytvářela pomocí Photoshopu, rekvizit a toho, co našla kolem sebe.
Podívejte se na skvěle natočené video, které vystihuje profily lidí, kteří se snaží zaujmout svým osobním životem a jak často takový život vypadá z druhé strany.

Roman

redaktor Cool magazine