Yetti – skutečně existuje?

Yetti je označení pro tvora, který údajně žije v pohoří Himalájí. Samotná existence Yettiho, sněžného muže, je ale obestřena tajemstvím a záhadami. Někteří věří, že Yetti skutečně existuje, někteří jsou zase v tomhle ohledu dost skeptičtí.

Slovem Yetti ho pojmenovali šerpové, kteří žijí v oblasti, kde by se měl legendární Yetti vyskytovat a mnoho šerpů tvrdí, že ho dokonce mnohokrát pozorovali. Yetti znamená v překladu „divoké horské zvíře“, ale stejným slovem šerpové označují také medvěda tibetského, což může být velmi matoucí, takže pouze někteří, kteří říkají, že viděli Yettiho, tím skutečně myslí bájného lidoopa.

A jak Yetti vlastně vypadá? Ne všichni ho popisují stejně, takže je docela těžké určit jeho přesnou podobu. Ale měl by to být 2,5 m vysoký chlupatý tvor, který je podobný lidoopovi nebo pravěkému člověku. Na těchto znacích se shoduje většina pozorovatelů, kteří ho viděli.

Možná jste také slyšeli o podobných tvorech, kteří se však nachází v jiných částech světa. Dalším známým tvorem je např. bigfoot, který by měl žít na území Severní Ameriky, v něčem je sice podobný Yettimu, ale zároveň se v mnohém od něj liší. Další takový tvor by měl žít také v Austrálii, kde je známý pod jménem yowie, pak v Číně, tam mu zase říkají jeren a dále také na Kavkaze, kde by měl žít tvor jménem kaptar. Není jisté, jestli jsou to úplně odlišní tvorové nebo, jestli se jedná o příbuzné tvory.

artivision.frExistence Yettiho je založena na legendách, které si lidé žijící v oblasti Himalájí vyprávějí už po několik generací.  Pro Evropu byl Yetti objeven až roku 1899 a to anglickým důstojníkem Laurencem Wadellem. Ten v Himalájích objevil ve sněhu obrovský otisk bosého chlupatého chodidla. Ale první fotografie yettiho stop byla pořízena až roku 1937 Frankem Smythem, přičemž na pořízené fotografii je vedle stopy položen horolezecký cepín pro srovnání velikostí. Někteří odborníci se domnívají, že jedná o poškozené a deformované otisky jiných zvířat, ale jiní odborníci zase tvrdí, že by se skutečně mohlo jednat o tvora, který zatím nebyl odborně popsán, ale jenž skutečně může existovat. A první sádrové odlitky yettiho údajných stop byly udělány roku 1972 a to americkými horolezci – Jeffreym McNeelem a Edwardem Croninem. Mezi další horolezce, kteří se nějak potkali s Yettim, se řadí také Brit Don Whillans. Ten roku 1970 na výpravě v Himalájích zaslechl děsivý křik, když si hledal místo na postavení stanu. Poté v noci spatřil velkou postavu, která obcházela okolo tábora. A ráno před stanem také našel několik obrovských stop. Ale to není vše, Don Whillans tohoto tvora poté ještě víc jak čtvrt hodiny sledoval, jak se pohybuje kolem tábora. Další výpravu podnikl také Josh Gates roku 2007, při které nalezl mnoho otisků chodidel a udělal také odlitky těchto stop.

Jedna z teorií říká, že by se mohlo jednat o Gigantopitheca, jehož kosterní pozůstatky byly nalezeny v Číně a měl vyhynout už před 100 000 lety. Dále je tu další možnost, že tento tvor je zástupcem druhu Homo erectus, který se v evoluci oddělil od dalšího vývoje směrem k druhu Homo sapiens. Druh Homo erectus se sice nacházel, jak v Asii, tak také v Evropě a Africe, ale jeho popis se příliš nepodobá tomu Yettiho. Také je ale možné, že se jedná o zcela nový druh, který ještě nebyl popsán.

aktuality.skDále jsou tu obsáhlejší studie a teorie, které vypracovali, buď samotní horolezci, kteří se v té oblasti vyskytovali, nebo vědecký tým, který zkoumal různé vzorky chlupů a srsti, které mají pocházet z Yettiho. Například tým genetičky Dr. Melby S. Ketchumové analyzoval přes 100 vzorků chlupů, které pocházejí z míst, kde se Yetti má vyskytovat. Tento tým došel k závěru, že Yetti skutečně existuje a také, že je to kříženec člověka a lze ho nazývat Homo sapiens cognatus. Ovšem tímto tvrzením vyvolala silnou nevoli mnoha odborníků po celém světě a v očích vědců nenabyla příliš dobrého jména (to je také proto, jak svůj objev oznámila – vydala článek v prvním čísle úplně nového neznámého časopisu). Další výzkum z roku 2012 zase tvrdí, že Yetti je ve skutečnosti pouze křížencem ledního a hnědého medvěda, tento výzkum provedl profesor genetiky Bryan Sykes. Výzkumu bylo podrobeno mnoho vzorků a mezi nimi také vzorky, které nasbíral horolezec Reinhold Messner.

Jedna z posledních novinek či objevů okolo tajemství Yettiho pochází z roku 2013, kdy ruský chlapec Jevgenij Anisimov natočil video, kde s partou kamarádů sleduje stopy Yettiho a ten je na konci celkem blízko vidět. Ovšem toto video lidi opět rozděluje na dva tábory – je pravé nebo ne? 

Stále tedy není jisté, zda Yetti existuje nebo ne, jelikož lidé stále přicházejí s novými záběry, na který se údajně nachází Yetti, či nachází stopy ve sněhu, které tomuto tvorovi patří. Stále tedy nejde říct, že Yetti určitě neexistuje, i když mnohé studie a mnozí vědci toto tvrzení podporují.

Foto: telegraph.co.uk, artivision.fr