Tomáš Kvoch – Cesta na vrchol

Tomáš Kvoch

Ne vždy se naše životy ubírají tak, jak bychom sami chtěli. Máme své sny a plány, které se mohou kdykoliv rozpadnout. Nesmírně důležité, co nám může v těchto okamžicích poskytnout naději je, že si uvědomíme své silné karty, které máme. Jedním z takových příkladů je Tomáš Kvoch, charismatický aktivní sportovec, který dokázal navzdory svému postižení více, než většina z nás.

Tomáš zažil obrat ve svém životě 9.7.1988 v blízkosti města Žďár nad Sázavou, kde měl na vlakové stanici neshody s průvodčí. Jediný její pohyb způsobil, že Tomáš spadl pod rozjetý vlak a při tom přišel o obě dolní končetiny, které mu lékaři museli amputovat nad koleny. Policie dospěla k závěru, že si Tomáš za zranění může sám a průvodčí nebyla nikdy potrestána.

Tomáš Kvoch

Mnoho lidí by po takové události kapitulovali, litovali se a obviňovali ostatní z nepřízně osudu. Tomášovi trvalo několik týdnů, než se s tím vyrovnal a řekl si, že bude žít i tak. Díky pomoci své sestry i díky své povaze a vůli se z nesnadného období dostal. Dnes je šťastným otcem, který si uživá život naplno. Aktivně sportuje, hraje sladge hokej, podílel se na jeho rozvoji, reprezentoval Českou republiku na paralympijských hrách ve Vancouveru a v Soči. "Sportuji kvůli tomu, že mě to baví, ne proto, abych něco získal" říká Tomáš.

Čím více tragédií se odehrálo v jeho rodině, tím větší měl vůli žít. Když máte vůli a chuť překonávat překážky, můžete absolvovat se svými kamarády 431 km dlouhou trasu Tour de Labe nebo na vozíku zdolat největší horu České republiky Sněžku a zapsat se tak do Guinessovy knihy rekordů.

Tomáš to, že nemá nohy, nebere jako hendikep. Dělá možná víc věcí než by dělal, kdyby nohy měl. Každou překážku bere jako výzvu. "V každé nepříjemné situaci je potřeba najít vůli opět žít, bojovat a vítězit". Zkusme se zastavit, podívat se na svoje problémy a uvědomit si, zda to jsou opravdové problémy, anebo jen malichernosti. Zkusme se zamyslet, jaké jsou naše silné karty.

Roman

redaktor Cool magazine