Svět podle Steve Jobse

Svět podle Steve Jobse

Je tomu už přes tři roky, co Steve Jobs zemřel. I přes všechny vzpomínky, nadčasové úvahy a zveřejněné rozhovory pravděpodobně zachycuje tento výňatek z dokumentu PBS o zaměstnanosti jeho moudrost, genialitu a životní vizi stručněji, než kterýkoliv jiný. Rozhovor byl natočen v roce 1997 krátce před tím než firma Apple přišla s kampaní Think Different, resp. Myslete jinak.

„Když vyrůstáte, všichni mají tendenci vám říkat, že svět je hold takový, jaký je, a že musíte žít uvnitř tohoto světa aniž by jste příliš naráželi do jeho stěn. Snažte se žít pěkný rodinný život, užívejte si, našetřete trochu peněz.

To je velmi omezený život. Život může být mnohem víc, jakmile objevíte jeden prostý fakt – vše okolo vás, čemu říkáte život, bylo vytvořeno lidmi, kteří nebyli o nic chytřejší, než jste vy. A vy ho můžete změnit, ovlivnit, můžete vytvořit nové věci, které lidi budou používat.

V tu chvíli porozumíte tomu, že pokud život trochu pošťouchnete, něco z něho na druhém konci vyskočí. Můžete ho měnit, můžete ho formovat, vylepšovat, zapsat se do něj. Asi ta nejdůležitější věc je zbavit se té mylné představy, že život je prostě tady a vy ho musíte pouze žít.

Jakmile se to naučíte, budete ho chtít neustále měnit k lepšímu, protože v mnoha směrech dost pokulhává. A potom už nikdy nebudete stejní.“

Roman

redaktor Cool magazine