Silnice, které budete chtít projet

Silnice, které budete chtít projet

Pokud chcete navštívit nějakou zemi, nepoznáte ji tolik, jako když ji projedete. Silnice, vedoucí krajinou, horskými průsmyky, národními parky, jezery, místy, poskytující výhled na okolí – to všechno má své kouzlo a patří k nezapomenutelným zážitkům na vašich cestách. Prohlédněme si pro inspiraci seznam zajímavých míst, kam si stojí za to cestu naplánovat.

1 | Highway 1, California

Highway 1 je hlavní státní silnice spojující severní a jížní pobřeží Pacifiku ve státě California. Highway 1 byla otevřena roku 1937, prochází oblastí Big Sur okolo několika přírodních parků. Podél této krásné pobřežní dálnice s výhledem na oceán je možné také v sezóně zahlédnout kondory, modré velryby a jiné živočichy. Spousty krásných míst vybízí i k pěší turistice. Například v Andrew Molera State Parku najdete více než 20 km tras okolo pobřeží, lesů, útesů a luk, přetékajícími květinami. V Pfeiffer Big Sur State Par si můžete udělat tůru přes borovicové lesy nebo navštívit Julia Pfeiffer Burns State Park, který na rozloze 2 400 akrů tvořen horami a lesy. V některých místech je také možné sjet až na pláž, kde si budete mít možnost zaplavat, surfovat, potápět nebo projet na kajaku. Pokud máte rádi vodní sporty, doporučujeme Monterey State Beach, případně Asilomar State Beach. Highway 1 je americký klenot, jehož okolí si stojí za to navštívit.

Highway 1, Big Sur, California

Big Sur, California

2 | Atlantic Road, Norsko

Atlantic Road je Norská silnice, která byla otevřena 7.7.1989 a v roce 2005 oceněna jako Stavba století. Atlantic Road je dlouhá pouze 8,3 km a vede přes souostroví Eide a Averøy v More og Romsdal nezakrytými částmi Norského moře. Silnice byla vyhlášena za kulturní dědictví a je klasigikována jako národní turistická trasa.

Atlantic Road, Norsko

Atlantic Road, Norsko

3 | Furka pass, Švýcarsko

Furka pass je vysoký hoským průsmyk v nadmořské výšce 2431 metrů ve Švýcarských Alpách. Spojuje Gletsch, Valias s Realp, Uri. Cesta je dostatečně široká, ale plná stoupání a ostrách zatáček. Na západní straně prochází kolem ledovce Rhon. Průsmyk jste mohli vidět v bondovce Goldfinger.

Furka pass, Švýcarsko

Furka pass, Švýcarsko

4 | White Rim Road, Utah

White Rim Road je 100 mil dlouhá cesta pískovcovým pohořím Canyonlands National Park v Utahu, 40 km západně od hranice s Coloradem. Je využívána cyklisty i automobily. Nabízí celou řadu jedinečných výhledů. Projet jí obvykle na horském kole trvá 4 dny. Trasa je hodnocena jako středně náročná. Tvoří ji rovina a strmější úseky Shaferova Trail, Lathrop Canyon Road, Murphyho Hogback, hardscrabble Hill a Mineral Bottom. Po cestě se nachází devatnáct kempů, kde se je možné ubytovat. Rezervace je však dobré provádět s předstihem, neboť v sezóně bývají většinou plné.

White Rim Road, Utah

White Rim Road, Utah

5 | Tianmen Mountain Road, Čína

Tianmen Mountain Road je silnice, vedoucí pohořím Tianmen Mountain, nacházející se na stejnojmenném území národního parku v severozápadní provincíí Hunan v Číně. Z nedalekého města  Zhangjiajie vede až na samotný vrchol Tianmen Mountain 7455 metrů dlouhá lanovka, sestavená z 98 vozů. Samotná silnice je dlouhá 11 km. Než dojedete na vrchol hory, projedete 99 zatáčkami. Na vrcholu hory můžete navštívit jeskyni Tainmen, přirozený otvor do hory ve výšce 131,5m. Pro turisty je na skále postavena řada cest včetně úseku se skleněnou podlahou. Jde o turisticky náročné trasy. Největší stoupání je 37 stupňů.

Tianmen Mountain Road - 1

Tianmen Mountain Road - 2

6 | Seven Mile Bridge, Florida Keys

Seven Mile Bridge je slavný most v Florida Keys. Most byl postaven z prefabrikovaných betonových částí Henry Flaglerem. Stavba byla dokončena 6 měsíců před termínem a získala 8 ocenění. Celková dékla mostu je 10,93 km. Každým rokem v dubnu bývá most na 2,5 hodiny uzavřen z důvodů běžecké akce Seven Mile Bridge Run, při které si na 1500 běžců do roku 1982 připomíná přestavbu mostu.

Seven Mile Bridge - 1

Seven Mile Bridge - 2

7 | Chapman's Peak Drive, Kapské Město, Jižní Afrika

Chapman's Peak Drive je 9 km dlouhá svislá silnice okolo hory Chapman's Peak, která se nachází na západní straně poloostrova Mysu, přibližně 15 km od Kapského Města v jížní Africe. Silnice vede z Hout Bay na Noordhoek a je považována za velkolepé dílo. Silnice je na druhou stranu značně riziková. Zejména v úseku západního křídka hory, které stovky metrů prudce padá do Atlantského oceánu. Za to však silnice nabízí v mnoha místech skutečně nádherný výhled.

Chapman's Peak Drive - 1

Chapman's Peak Drive - 2

8 | Col de Turini, Francie

Col de Turini je horský průsmyk ve výšce 1607 metrů nad mořem ve Francouzských Alpách. Leží nedaleko Sospel, mezi obcemi Moulinet a La Bollène-Vésubie v okrsku města Nice. Col de Turini je průsmykem, který je znám hlavně pořádáním rychlostních zkoušek rallye Monte Carlo. Rychlostní zkouška se stala slavnou díky noční etapě, přezdívané Noc dlouhých ohňů. Naposledy se noční etapa odehrála na Rallye Monte Carlo 1997. Jeden noční rychlostní test byl pak pořádán i na Rallye Monte Carlo 2002 a 2005, kdy tuto zkoušku vyhrál Roman Kresta.

Col de Turini

9 | Karakoram Highway, Čína / Pákistán

Karakoram Highway je nejvyšší zpevněná mezinárodní silnice na světě.Spojuje Čínu a Pákistán přes pohoří Karakoram a průsmyk Khunjerab v nadmořské výšce 4693 metrů a slouží rovněž jako turistická atrakce. Díky své nadmořské výšce a obtížných podmínkách výstavby je občas považována jako osmý div světa.

Karakoram Highway

10 | Great Ocean Road, Austrálie

Great Ocean Road je 151 mil dlouhé silnice podél jihovýchodního pobřeží Austrálie a vede mezi viktoriánskými městy Torquay a Warrnambool. Great Ocean Road byla postavena mezi lety 1919 až 1932 vojáky a jde zároveň o největší válečný pomník, který je věnován obětem první světové války. Silnice patří mezi Australské národní dědictví a je zapsána mezi památkami světového dědictví Unesco. Cesta je také důležitou turistickou atrakcí v regiónu. Vine se podél pobřeží a poskytuje přístup k několika významným památkám.

Great Ocean Road

11 | Going-to-the-sun-Road, Montana

Going-to-the-sun-Road je jediná cesta Národním parkem Glacier v Montaně a protíná východ se západem. Prochází 6646 metrů vysoký Logan Pass a lemuje všechny typy tepénu v Národním parku od ledovcových jezer a cedrových lesů v nižších polohách až po větrné vysokohorské tundry na vrcholku průsmyku.Cesta nabízí spoustu scénických výhledů. Going-to-the-Sun Road byla v roce 1983 zařazena do Národního registru historických míst a v roce 1985 prohlášena za kulturní stavební památku.

Going-to-the-sun-Road

Going-to-the-sun-Road - 2

12 | Dades, Maroko

Dades Gorge je velmi oblíbenou destinací pro cestovatele v Maroku. Cesta vede přes narůžovělé skály rozřezané hlubokými kaňony. Rozkládá se v kraji mezi Vysokým Atlasem na severu a rozeklaným Džebel Sahro na jihu. Ne náhodou jsou soutěsky Todra a Dadès jedněmi z nejnavštěvovanějších marockých lokalit, které nechybí v žádném top seznamu země. Silnice dál vede vesnicí Tamtattouchte do Imilchilu.

Dades Gorge

13 | US Route 550, Colorado

US Route 550 je dlouhá 19 km a vede z Bernalillo (Nové Mexiko) do Montrose (Colorado). Nejzajímavější je úsek na Red Mountain Pass. Jde o náročný a potenciálně nebezpečný úsek, který se vyznačuje strmými útesy, úzkými uličkami, cesta postrádá svodidla. Na druhou stranu, cesta poskytuje krásné výhledy na okolní přírodu, vrcholy skal i jezera.

US Route 550

14 | Trollstigen, Norsko

Trollstigen je mezi turisty populární horská cesta spojující Åndalsnes Rauma a Valldal v Norddalu. Trollstigen byla otevřena 31.7.1936, králem Haakonem VII po 8 letech výstavby. Během turistické sezóny ji projede okolo 2500 vozidel denně. Silnice je velmi úzká a má mnoho ostrých zatáček, proto je pro delší vozidla neprůjezná. Na vrcholu najdete parkoviště, nádherný výhled na okolí a vodopád Stigfossen.

Trollstigen

15 | The Valley of Fire Road, Nevada

Silnice prochází krásnými pískovcovými útvary, které vypadají, jako by byli v jednom ohni, když se od nich odráží slunce.

   The Valley of Fire Road

16 | Milford Road, Nový Zeland

Silnice Milford Road na Novém Zelandě má 144 mil a prochází území Fiordland National Park. Zdejší kraj je znám z natáčení trilogie Pán prstenů.

Milford Road

17 | Blue Ridge Parkway, Severní Karolína

Blue Ridge Parkway je silnice vedoucí ze Severní Karolíny do Virginie. Je známé pro okolní krásů hor, které se rozkládají po celém její délce.

Blue Ridge Parkway

18 | Severní Yungas Road, Bolívie

Yungas Road se nachází v Bolívii. Je krásná, ale zároveň je považována za nejnebezpečnější cestu. Má jeden jízdní pruh, spoustu strmých zatáček a vede přes velmi strmé svahy.

Severní Yungas Road

Roman

redaktor Cool magazine