Recenze filmu Miluj souseda svého

Miluj souseda svého

Bill Murray je Vincent. Vincent je tak trochu dost svině, je sprostý, krade, nemá to v hlavě úplně v pořádku, a když se vedle něj nastěhuje tlustá Melissa McCartyhová s malým synkem Oliverem, shodou náhod dojde k tomu, že ho začne hlídat, když je matka v práci (samozřejmě za peníze).

A – jak už asi tušíte – Vincent se s Oliverem tak nějak "skoro skamarádí" a Oliver jako jeden z mála nahlédne do Vincentovy skutečné historie, která je bohatší, než by se zdálo. No a protože v Oliverově škole zrovna mají za úkol připravit referát o "svatých kolem nás", tak – jak jistě tušíte.. A tak dále.

miluj souseda sveho

V této hořké komedii (tak hořké, že např. Melissa McCarthyová se ani nedá označit za komediální postavu) především excelují herci. Především Bill Murray mé svého Vincenta vyhmátnutého naprosto precizně, ale překvapivě vtipná je také k nepoznání hnusná a těhotná Naomi Wattsová jako nepříliš sofistikovaná ruská kurva (kterou si Vincent platí).

A Melissa McCarthyová (v netradičně nehumorné roli) nebo Chris O'Dowd jako učitel / pastor jsou taky fajn. Některé kusy dialogů nebo krátké scénky jsou skvěle vypointované a smál jsem se docela často.

Bohužel, děj filmu je velmi, velmi chatrný. Nejdříve spousta scének, které musí být vtipné, později přibývá těch, při kterých se musíme dojmout. A tvůrci si nedělali přílišnou starost s tím, jaký smysl to celé dává a proč by se postavy měly chovat zrovna tak, jak se chovají. Jedním z příkladů této ledabylosti budiž happyend, kdy (spoiler) všichni protagonisté skončí jako kamarádi, Vincent si užívá na lehátku na dvorku, ale film zcela ignoruje dvě skutečnosti: 1) Vincent zákeřně okradl malého Olivera o všechny jeho úspory, což Oliver dosud neví; 2) Vincenta každou chvíli přijdou zabít stejní nájemní vrazi, kteří se ho snažili zabít už v polovině filmu a kterým pořád nesplatil svůj dluh. Konec není "hořký" v tom smyslu, že bychom si tyto dvě skutečnosti měli uvědomovat. Ne. Prostě máme na tato fakta zcela zapomenout a mít prvoplánovitou radost z toho, jak se mají hlavní hrdinové najednou rádi.

A to je jen jeden z mnoha podobných zádrhelů scénáře.

Ano, pořád je to lepší film, než většina českých (například), ale s takovýmhle obsazením je skoro zločin, že si tvůrci nemohli dát na scénáři více záležet.

Zdroj: FFFilm

Miluj souseda svého

Miluj souseda svého
7

Hodnocení

7/10
  • Režie: Theodore Melfi
  • Scénář: Theodore Melfi
  • Kamera: John Lindley
  • Hudba: Theodore Shapiro
  • Hrají: Bill Murray, Jaeden Lieberher, Melissa McCarthy, Naomi Watts, Chris O'Dowd

  Aleš

  redaktor Cool magazine