Pozorovatelna v Národním parku Dovrefjell

Pozorovatelna v Národního parku Dovrefjell

Máte rádi divokou zvěř, přírodu a úžasná panoramata zasněžených hor? Kocháte se rádi pohledem do nedotčené krajiny? Pak by vás mohl zaujmout Norský Hjerkinn, který najdete na okraji Národního parku Dovrefjell. Právě tam se rozprostírá masiv pohoří Snøhetta a stavba o rozloze 90 m2, která je otevřena široké veřejnosti, neboť slouží jako pozorovatelna divokých sobů. Zřídila jí nadace, zabývající se jejich ochranou a provozováním výukových programů. V místě se nachází i 1,5 km dlouhá přírodní stezka. Poté co vystoupáte přibližně do výšky 1200 m.n.m., se před Vámi rozprostře výhled na celé široké okolí. Díky nově vybudovanému pavilónu vám při pozorování bude příjemně teplo, ať už budou venku zuřit jakékoliv živly.

Dovrefjell 1

Základní myšlenka stavby je založena na pevné vnější skořápce a ladném, organickém jádru. Skořápka má celoprosklenou fasádu z jihu, k niž je orientován velký dřevěný monolit, sloužící jako sedačka. Divák tak můře vnímat široké panorama okolní krajiny a při tom je ukrytý v teple a bezpečí. Při realizaci byl kladen velký důraz na kvalitu a životnost materiálu, který má odolávat drsnému místnímu podnebí. Ocelová konstrukce vnější skořápky odkazuje na železnou rudu, která zde byla dřív těžena.

Dovrefjell 6

Celková jednoduchá forma v kombinaci s přírodními materiály je také odkazem místního tradičního stavitelství. Při navrhování i výrobě stavby byly použit 3D software, který umožnil z borovicových trámů doslova vysochat organický tvar. Při montáži pak byly použity jen dřevěné spojovací prostředky. Následně bylo dřevo napuštěno přírodními oleji a voskem.

Dovrefjell 2

Dovrefjell 3

Dovrefjell
Zdroj: archdaily.com, diephotodesigner.de

Roman

redaktor Cool magazine