Nejpodivnější domy na světě

Nejpodivnější domy na světě

Domy mohou být velké nebo malé, tmavé nebo světlé, plné květin a zeleně nebo plné harampádí. Každému vyhovuje jiný dům a každý cítí jinak, co je pro něj pohodlné, funkční a žádané. Hranice, které dnes určují technologie nabízí dostatek prostoru i pro ty nejdivočejší představy, které v některých případech posouvají skutečnost do nových rozměrů.

Nautilus, Mexico City

Nautilus, Mexico City 1
Jestli si chcete vyzkoušet, jaké to je žít v ulitě, můžete navštívit Nautilus v Mexico City. Tento skvělý skořepinový dům byl postaven v roce 2006 architektem Javierem Senosiainem, který se nechal inspirovac prací Gaudího a Franka Lloyda Wrighta a myšlenkou postavit domov, který je blíže k přírodě. Dům vypadá skutečně zvláštně, ale jeho dispozice jsou zcela dostačující i pro rodinu se dvěma dětmi.

Nautilus, Mexico City 2

Nautilus, Mexico City 3

Nautilus, Mexico City 5

Nautilus, Mexico City 9

Nautilus, Mexico City 10

Nautilus, Mexico City 11

Vodárenská věž přeměněná v moderní bydlení

Vodárna
Tato 100 metrová vodárenská věž v Belgii sloužila během války jako úkryt pro nacisty. Byla v provozu až do roku 1990 a následně přeměněna na moderní obytný prostor studiem Bham Design. Projekt rekonstrukce věže započal v roce 2007 a představoval rodinný apartmán, strukturovaný na pěti patrech. Z terasy v nejvyšším patře se nabízí nádherný výhled do širokého okolí. Při rekonstrukci byla zachována většina betonových prvků, což je úžasné, neboť tak došlo k udržení původního vzhledu budovy.

Vodárna 7-4

vodárna 7-1

Vodárna 7-3

Nejtenčí dům v Polsku

World's Slimmest House
Dům, který má ve svém nejširším místě pouhých 122 cm navrhl polský architekt Jakub Szczesny. Nachází se ve štěrbině mezi dvěma domy v centru Varšavy a slouží jako dočasné útočiště pro cestující spisovatele. Začalo to s prostorem," vysvětluje Szczesny, hovořící o tom, jak přišel na samotný nápad. "Začal jsem přemýšlet, kdo by tam mohl žít. Muselo by jít o člověka, který by chtěl žít životem poustevníka, někdo, kdo by chtěl trávit čas o samotě a přitom něco dělat".

Myšlenka zaujala i izraelského spisovatele Etgara Kereta, který se posléze zapojili do projektu. Tak se začal rozvíjet trojúhelníkový dům, který by poskytl dostatek prostoru pro jednoho obyvatele, kterýby v něm mohl žít a pracovat."Takové bydlení vyžaduje smysl pro humor, protože nemůžete zůstat dlouho na místě, jako je tohle," zažertoval Szczesny.

World's Slimmest House 4

World's Slimmest House 2

World's Slimmest House 1

Slide House, Japonsko

Slide House
Třípodlažní dům v Japonsku, navržený studiem Level Architects. Je zejména neobvyklý tím, že všechny tři patra propojuje skluzavka.

Slide House 1

Slide House 3

Slide House 2

Slide House 4

Stone House, Portugalsko

Stone House, Portugalsko 1
I když vypadá tento dům v Portugalsku spíše jako skála, ve skutečnosti má dveře, okna, komín a stala se velkým lákadlem pro turisty. Jde o dům, který byl postaven či vytvarován betonovou směsí mezi dvěmi obřími kameny.

Stone House, Portugalsko 2

Flintstones v Malibu

Dick Clark Flintstones 2
Pozůstalost s netradičním designem a architektonickými prvky po televizní legendě Dicku Clarkovi. Jednopodlažní dům je tvořen kamennými stěnami a sklem. Nabízí obývací místnost, jídelnu, kuchyni, obývací pokoj, ložnici a dvě koupelny. Dům se nachází na 22,9 akrovém pozemku v Malibu. Soukromí doplňuje výhled na Tichý oceán, Normanské ostrovy a okolí Malibu. Přesto, že se nachází na skále, cesta k pláži z něj trvá pouze několik minut.

Dick Clark Flintstones 2-1

Dick Clark Flintstones 2-3

Dick Clark Flintstones 4

Dick Clark Flintstones 5

Dick Clark Flintstones 6

Skateboard dům

PAS House 1
Ve skateboard domě (PAS House) můžete jezdit uvnitř i venku a splnit si tak malý sen generace skateboardistů. Soukromý projekt byl postaven v Malibu v Kalifornii a nestojí za nim nikdo jiný než Pierre Andre Senizergues, bývalý mistr světa, Pro Skater a zakladatel Etnies. Dům je navržený tak, aby jeho vnitřní i vnější prostředí mohlo být zcela použito pro skateboarding.

PAS House 2

PAS House 4

Transparentní dům v Japonsku

Transparent House Japan 6
Tento dům známý jako "NA" navrhl architekt Sou Fujimoto a je spojen s představou života na stromě. Zde si mužete i vy vyzkoušet, jak žili naši dávní předkové. Dům má konstrukci z bílé oceli a rozlohu 914 metrů čtverečních. Interiér stavby je složen z 21 jednotlivých podlahových desek, přičemž velikost každé z nich se pohybuje mezi 21 až 81 metry čtverečními. Desky jsou pak propojeny pevnými nebo pohyblivými schodišťi a žebříky. Některé desky jsou vybaveny podlahovým topením. Stavba nabízí dostatek prostoru pro soukromí a zároveň je i vstřícná ke skupině hostů, kteří jsou rozděleni po celém domě.

Transparent House Japan 5

Transparent House Japan 3

Transparent House Japan 1

Dům na stromě v Britské Kolumbii

Dům na stromě 1
Tento dům se nachází 6 km od nejbližší silnice a ještě dále od nejbližšího obydlí. Postavil jej  Joel Allen, který ze začátku pracoval v technologické oblasti, než se začal věnovat své stavbě. Dům je postaven na pozemku Národního parku a proto jej nikdo nevlastní. Každý může přijít a spočinout v něm zcela zdarma. Je tak ideálním místem pro turisty nebo chvíli odpočinku.

Roman

redaktor Cool magazine