Nejčistší a nejkrásnější jezero na světě

Nejčistší a nejkrásnější jezero na světě

Už není mnoho míst na zemi, které jsou uchráněny před zásahem člověka. Většinou jde o místa vzdálená a špatně přístupná. Nemusí tomu být tak vždycky, ale častokrát ano. Možná, že svou největší výhodu jednou ztratí, ale to ještě neznamená, že nezůstanou stejně tak krásná. Příkladem jsou jezero Rotomairewhenua na Novém Zélandu a Jiuzhaigou v Číně.

Jezero Rotomairewhenua – Blue Nelson Lake

Rotomairewhenua

Modré jezero, známé jako Rotomairewhenua, najdeme na jižním ostrově v novozélandském národním parku Nelson Lake a je držitelem titulu nejčistší jezero na světě. Podle výsledků vědeckých testů, prováděných v roce 2011 Národním institutem výzkumu vody a atmosféry (NIWA) je voda v jezeře tak čistá, že můžete jasně vidět do hloubky 80 metrů. Rotomairewhenua tak překonal největší sladkovodní prameny Te Waikoropupu Springs, které mají hloubku viditelnosti 63 metrů a až do nedávné doby drželi titul nejčistšího vodního zdroje na Novém Zélandu.

Rotomairewhenua 3

Všimněte si, jak se voda v jezeře vyznačuje modrými až fialovými odstíny, které je možné vidět jedině v nejčistších přírodních vodních zdrojích.

Rotomairewhenua - Nelson Lake

Rotomairewhenua 2

V blízkosti jezera se nachází hráz, fungující jako obrovský přírodní filtr, zachycující většinu znečištěných částic, které voda obsahuje. I proto je v jezeře voda tak mimořádně čistá.

Rotomairewhenua 9

Hloubka viditelnosti v jezeře je 80 metrů. Pro srovnání, hloubka viditelnosti v destilované vodě je přibližně 80 metrů.

Rotomairewhenua 4

Národní park Nelson Lakes je přírodní rezervace, do níž je přísně omezený přístup. Plavat a potápět se v jezeře je zakázáno.

Rotomairewhenua 6

Název Rotomairewhenua znamená v maorštině "klidné jezero na zemi". Jezero je považováno kmeny Maori za posvátné a provádí u něj své obřady za mrtvé. Účelem obřadu bývá očistit ducha zemřelého, aby se mohl vydat svou cestou za Gavaikim. Tak jako několik dalších polynéských národů, Maori věří, že Gavaiki vládne nad jejich vlastí a stejně jako ostatní Polynésané věří, že se duše mrtvých vrátí zpět na tuto zemi i po smrti.

Rotomairewhenua 7

Rotomairewhenua leží v nadmořské výšce 1200 metrů nad mořem. Horní část jezera se tak nachází nad stromy, takže ani padající listí neznečišťují vodu v jezeře, která se kompletně obměnění přibližně každých 24 hodin.

Jiuzhaigou – nejkrásnější jezero na světě

Jiuzhaigou
Překrásné jezero s křišťálově čistou vodou skrývající padlé prastaré stromy, je ohromujícím dílem přírody, které je skryto v Národním parku Jiuzhaigou v Číně. Přírodní rezervace byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se v severní části Sichuan na okraji Tibetské náhorní plošiny a rozprostírá se na ploše 72 000 ha.

Jiuzhaigou

Jiuzhaigou 8

Jiuzhaigou 10

Jiuzhaigou 7

Jiuzhaigou 3

Jiuzhaigou 4

Jiuzhaigou 12

Jiuzhaigou 6

Foto: HockHow SiewPeng, Sihasak Prachum, Thomas Dawson

Roman

redaktor Cool magazine