Na návštěvě Bílého chrámu

Na návštěvě Bílého chrámu

Bílý chrám v Thajsku vám vezme dech. Chrám byl postaven v roce 1997 podle umělce Chalermchai Kositpipat. Vyjadřuje čistotu a moudrost Buddhy a svou extrémní krásou je hlavní turistickou atrakcí thajského města Čiang Maj, vzdáleného přibližně 13 km.

Bílý chrám nebo-li Wat Rong Khun je snad neunikátnějším chrámem v thajském království. Zrodil se z oddanosti umělce Chalermchai Kositpipata, hluboce nakloněného k buddhismu. Wat Rong Khun je neskutečná betonová stavba spojující motivy tradiční architektury s fantasty. Okolo chrámu jsou všude kolem uloženy sochy démonů, lepky, oddělené hlavy a jiné bizardní předměty.

Wat Rong Khun
Pokud se chcete dostat do chrámu, nezbývá vám nic jiného než projít přes most, na němž míjíte 16 vzájemně se požírajících démonů, natažené ruce symbolizující pokušení a žebrající o almužnu, hrnec s pokladem, svádící k chamtivosti a sochy mimo dosah zbraní, symbolizující touhu. Z mostu také spatříte pohled na vysoké fontány a jezírko.

Jakmile vejdete dovnitř, nebudete uvítání tradičním Buddhovým životním scénářem, ale scenérii současných ikon populární kultury. Namísto obrazů představujících hrdiny bojujících s démony se umělec rozhodl vzít současné projevy dobra a zla a vložit je do buddhistického kontextu. Na stěnách tak spatříme malby z Batmana, Supermana nebo Keanu Reevese coby Nea z Matrixu. Na další stěně jsou namalovány obrazy kosmických lodí a scény, zobrazující katastrofické události ničící planetu Zemi.
Wat Rong Khun
Uprostřed této podívané, zobrazující ničení a chaos, se zlatými květy kolem, sedí klidný bílý Buddha vedle většího Buddhy, který je obklopen andělskými bytostmi plovoucími v nebeském království.  Na střeše hlavního chrámu si mohou turisté všimnout zvířat, jež mají představovat čtyři přírodní živly. Zemi znázorňuje slon, mýticky ještěr značí vodu, labutí křídla symbolizují vítr a lví hříva pak oheň.

Wat Rong Khun by se měl v příštích letech rozrůstat o muzeum, pavilon, odpočinková místa a to vše na ploše tří akrů. Přáním Chalermchaiho je, aby se chrán stal meditačním centrem a místem učení pro lidi praktikující dharmu. Chrám byl bohužel značně poškozen při zemětřesení v květnu 2014, nicméně Chalermchai Kositpipat pracuje nepřetržitě na tom, aby byl obnoven co nejdříve.

Wat Rong Khun

Wat Rong Khun

Wat Rong Khun

Roman

redaktor Cool magazine