Mořští živočichové, kteří vypadají jako ze sci-fi filmů

Mořští živočichové, kteří vypadají jako ze sci-fi filmů

Můžeme klidně přestat hledat mimozemšťany, protože moře skrývá několik opravdu bizarních forem života, které jsou pro nás v podstatě cizinci.

Barreleye
Tento "Strašák ryb" žije v tropických vodách Atlantiku, Pacifiku a v Indickém oceánu. Tyto ryby jsou pojmenovány podle jejich trubkových očí, které jsou směrovány vzhůru kvůli detekci siluety dostupné kořisti. Teleskopické oči vyčnívající z hlavy jsou uzavřeny ve velké průhledné kopuli z měkké tkáně.
Barreleye

Comb Jellies
Tyto žabernatky jsou primitivním kmenem vodních živočichů, jejichž gelovité průhledné tělo bývá velikosti maximálně několika decimetrů.
Comb Jellies

Comb Jellies

Plural salps
Titi tvorové se pohybují na základě čerpání vody přes jejich rosolovité tělo. Žijí v rovníkových, mírných a chladných mořích. Jsou důležití, neboť kondenzují uhlíkový odpad, který kledá ke dnu oceánu a tím i účině odstraňují uhlík z povrchových vod.
Salp

Goblin Shark
Tento žralok má na hlavě výrazný bodec, jeho tělo je šedé nebo bílé a žije v hloubkách 270 až 960 metrů u mořského dna.  Dorůstá délky 3,8 metru a váhy 160 kg.
golbin shark

golbin shark

Sea Spiders
Jestli jste si mysleli, že v oceáně pavouci nežijí, věřte, že žijí. Velikost těchto pavouků, kteří mají s těmi suchozemskými pramálo společného, bývá od 1 až 7 cm.
Sea Spiders

Eunice aphroditois
Tento živočich by mohl působit jako masožravý červ, který obývá dna oceánů. Jde ale o včežravce, který ovšem svou kořist díky ostrým zubům nerozkrojí jen na polovinu.  Tito živočichové útočí i velmi rychle.
Bobbit Worm

Bobbit Worm

Olindias formosa
Tyto medúzy se vyskytují v západním Pacifiku a živí se malými rybami (občas i navzájem). Mohou růst nebo se zmenšovat do takové velikosti, jaké je množství pozřené potravy.
Flower Hat Jellyfish

Psychrolutes marcidus
Je "sliznatou rybou" obývající hluboké pobřeží Tasmánie a Austrálie. Dorůstá do délky 30 cm a její výhoda spočívá především v tom, že se je schopna uživit z toho, co ji moře doslova přinese pod nos.
Blobfish

Marrus orthocanna
Jde o koloniální zvíře, které se skládá z několika jedinců, kteří jsou navzájem propojeni společným stonkem. Žije v Arktidě a jiných studených a hlubokých vodách zcela nezávisle uprostřed oceánu.
Marrus orthocanna

Atolla Jellyfish
Medúza, která opravdu připomíná UFO. A možná na tom i něco bude, protože tyto medúzy nemají trávicí, dýchací, oběhové ústrojí a ani nervový systém ne.
Atolla Jellyfish

Glass Squid
Na světě by mělo existovat něco okolo 60 druhů těchto skleněných chobotnic, které se vyskytují pod povrchem hladiny oceánů po celém světě. Tento druh je z nich největší. Dorůstá pře 3 metry (9,8 stop).
Glass Squid

Thecosomata
Motýli moře jsou malí mořští plži, kteří si jen tak plavou a plavou se dvěma křídky, které jim slouží jako nohy.
Sea Butterfly

Teuthidodrilus
Nedávno objevený hlubinný živočich. Jeho chapadla, které jsou delší než tělo, jsou používány ke sběru potravy v oceénských vodách.
Squidworm

Actinoscyphia aurelia
Sasanka je pojmenována po Mucholapce podivné, neboť se živí podobným způsobem. Zavíráním svých chapadel zachycuje kořist. Najdeme ji hlavně v hlupohých vodách kaňonů Mexického zálivu.
Venus Flytrap Sea Ane

Ogcocephalus darwini
Tyto ryby si moc plavání neužijí, avšak uspěšně své ploutve používají k procházkám po mořském dně. Ryba je známá především pro své červené rty.
Red-Lipped Batfish

Cyphoma gibbosum
Skvrny hlemýždě, kterého vidíte, nejsou na jeho kůži či tkáni, ale jsou součástí masa. Živočich pobývá v tropických vodách.
Flamingo Tongue Snail

Nudibranchs
Tito mořští slimáci jsou jedni z nejbláznivěji hledících mořských živočichů. Jsou také známí pro své mimořádné barvy a výrazné formy. K tomu všemu, žije jich v mořích po celém světě přes 3000 druhů.
Nudibranch

Rhinomuraena quaesita
Tento zajímavý a elegantní tvor úhoř. Nesep jistou podobnost k mýtickému čínskému draku. Mladé úhoře lze rozpoznat podle sytě černého zbarvení se žlutými hřbetními ploutvemi. Samičky jsou žluto – červeného zbarvení a samci jsou modro – žlutí. Tito úhoři dorůstají do délky 1 metru.

Ribbon Eel

Ribbon Eel

Roman

redaktor Cool magazine