Mohli by jste žít v pojízdném domě ?

Mobilní pojízdné domy

Mobilní domy se objevují poslední dobou všude, a to zejména pojízdné domy na kolech, které jsou využívány jak ke kočovnějšímu, tak i k usedlejšímu životu. I když nejsou nijak velké, jejich kompaktní prostor poskytuje téměř vše, co člověk potřebuje k příjemnému pobytu. A pokud má být pobyt příjemný, proč právě ne v lese ? Přečtěte si článek a zjistěte všechny zajímavé podrobnosti o tomto magickém způsobu života.

Mobilní pojízdný dům

První věc, kterou zaznamenáte, ocitnete-li se před tímto pojízdným domem, je okolní vůně lesa a zvuk burácení vln od jezera, které se nachází hned za kopcem. V zimě pak spirálu kouře z komína, který vyčnívá ven ze zakřivené střechy. Je tu i úzká cesta vedoucí až k zelené mýtině, spojující dům s okolním světem.

Mobilní pojízdný dům

8 palců široký a 20 palců dlouhý domek, je v místním lese zaparkován již několik let. Stojí na podvozku, který majitel zakoupil ve sběrném dvoře za sto dolarů a slouží jako nosník domu. Ke kovovému rámu byly přišroubovány dřevěné trámy. Celá konstrukce sedí na podlahovém polštáři a zakončena je střešním krovem 8×20 palců. Velikost domku se odvíjela od legálně povolených norem pro veřejné komunikace bez nutnosti doprovodného vozidla.

Mobilní pojízdný dům

Stavební metody použité k vytvoření pojízdného domku jsou kombinací tradice a vynalézavosti. Všechen stavební materiál je nový a snadno recyklovatelný. Podlahu majitel zakoupil u místní firmy, okna obstaral přes inzerát. Střešní krytinu tvoří pružný kovový plech a střecha má i zakřivená okna. Vnější šindele, použité jako opláštění, jsou plátky smrkového dřeva, které bývá určeno na výrobu kytar. Dům je vybaven přípojkou k elektrickému napětí, má propan-butanový sporák i s troubou. Koupat se lze v zabudované litinové vaně, která je ohřívaná nad ohništěm. Dům je napojen na čerstvou pramenitou vodu a v blízkosti stojí malá kůlna, která byla předělána na kompostovací záchod.

Mobilní pojízdný dům

O teplotu v domě se starají litinová kamna na dřevo, které jsou i v nejchladnějších zimách schopny vytvořit příjemnou teplotu do 20 minut. Dřevo na topení je skladováno pod domem, kde po celý rok vydává příjemnou vůni.

Mobilní pojízdný dům

Skladování věcí v malých prostorách je žhavým tématem jak pro malé městské byty, tak i pro mobilní pojízdné domy. Úložný prostor je zde vyřešen chytře a poskytuje tak poměrně dost úložného prostoru. Skladovat věci je možné v obývacím pokoji, v lůžkové oblasti, do tří dlouhých 6-ti palcových zásuvek. Je tu i vestavěná skříň a řada standardně velkých zásuvek v kuchyňské lince.

Mobilní pojízdný dům

Práce na domě trvala majiteli několik let. Investoval do něj 8000 dolarů a bezpočet hodin strávených sháněním materiálů a jejich úpravou. Je to ovšem krásný domov, se kterým se může kdykoliv vydat tam, kam bude chtít.

Aleš

redaktor Cool magazine