Méně navštěvované stezky Skotskem

Stac Polly, Skotsko

Na území mezi nepřístupnými výšinami Stac Polly a údolím řeky Falloch se nachází deset skotských drahokamů, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Najdeme je mezi sty nejúžasnějšími místy uvedenými v průvodci jednoho z nejuznávanějších skotských autorů cestopisů, Petera Irvina. Kniha Scotland the best 100 places byla byla vydána nakladatelstvím Colins.

Jupiter Artland, Edinburgh

skotsko - Jupiter Artland, Edinburgh

skotsko - Jupiter Artland
Bonnington House je domovem rodiny Wilsonových. Během několika posledních let upravili háje, zahrady a trávníky podle moderních umění. Můžeme zde najít kousky od Antony Gormley, Anish Kapoor, Andy Goldsworthy a Marc Quinn. K dispozici je také vynikající kavárna Jupiterartland.

 

Pohoří Stac Polly

skotsko - Stac Polly
Stac Polly je jednou z nejúžasnějších skotských památek. Její výrazný tvar vede přes svůdné křivky Wester Ross. Pohled na Assynt, který se vám odhalí, když nahlédnete přes okraj hřebenu, je jeden z těch, na které nikdy nezapomenete.

 

Comrie Croft, Perthshire

skotsko - Comrie Croft
Comrie Croft je ukázkovým příkladem ekokempu a ubytování na farmě. Okolí je vhodné k procházkám, cyklistice, vysokohorskou turistiku (Munro je označení pro skotské hory, jejichž vrchol přesahuje nadmořskou výšku 3000 stop (tj. 914,4 m) a jež jsou uvedeny v seznamu Munro's Tables, sestaveném Hughem Munrem v roce 1891 a následně spravovaném Skotským horolezeckým klubem Scottish Mountaineering Club nebo plavání v přírodě, ale typické oplocené domky s políčky, zasazené v divoké zalesněné krajině, jsou tím, co vás nutí zde zůstat. Je to civilizované ubyt ování s obchodem, půjčovnou kol a hernou.

 

Pláž Kiloran, Colonsay, Vnitřní Hebridy

skotsko - pláž Kiloran
Colonsay, ostrov byl kdysi koupen jako výletní místo a pláž Kiloran byl pravděpodobně důvodem, proč. Colonsay má mnoho půvabů, ale Kiloran je jeho klenot, je to nádherná písečná pláž, vhodná například k serfování. Ostatní pláže mají úplně jiný charakter, můžeme zde vidět například lachtany a různé druhy vodního ptactva (Colonsay.org.uk)  K dispozici jsou také botanické zahrady a golfové hřiště..

 

Dr. Neil Secret Garden, Edinburgh

skotsko - Dr. Neil Secret Garden
Tato veřejná zahrada byla vytvořena jako dílo lásky a stále připomíná soukromý úkryt.  Nachází se u jezera Duddingston, na jižním okraji parku Holyrood. Obyvatelé Edinburgu chodí okolo a neví, že tam je. S Arthur Seat nad a jezera mezi stromy, vždy se cítí daleko od města. Na tomto skrytém místě si člověk vždy připadá, jako by byl daleko od města.

 

Stonehaven Pool, Aberdeenshire

skotsko - bazén Stonehaven
Velice oblíbený venkovní bazém s mořskou vodou se nachází jižně od měsra Aberdeen. Bazén byl navržen podle Olympijských rozměrů a překvapivě často je zde slunečné počasí. Ve světě, kde se koupání většinou omezuje na rekreační střediska je odpoledne strávené zde jednosuše potěšením.

 

Rob Roy Baththub, Stirlingshire

skotsko - Rob Roy Baththub
Úžasná příležitost pro ty, kteří rádi plavou v divoké vodě. Je to přírodní bazén vytvořený vodopádem na řece Falloch, která se vlévá do jezera Lomond.  Je to na trase West Highland way. West Highland Way je jedna z nejznámějších dálkových stezek na světě s možností převozu zavazadel. Tato skotská dálková stezka stoupá z nížin v Milngavie, na okraji Glasgow, skrz různorodou krajinu, dechberoucími sceneriemi, do města Fort William – hlavního města skotských outdoorových nadšenců. Tato klasická světoznámá stezka nás provede krásami vysočiny západního Skotska, úžasnými výhledy na jezerní plochy, nekonečnými vřesovišti až k úpatí Ben Nevis (1344m) – nejvyšší hory Spojeného království.

 

Hrad Dunnottar , Aberdeenshire

skotsko - hrad Dunnottar
Hrad má nádhernou polhu, nachází se dvě míle jižně od Stonehaven na skalním výběžku nad Severním mořem a jížně od skotského Aberdeenu. Už asi 5000 let př. n.l. se zde pravděpodobně nacházela osada, ruiny se datují od 1400n.l. Dunnottar odolával Cromwellově armádě a byl důležitým sídlem až do 18. století. První části hradu byly vybudovány na 50 metrů vysoké skále někdy v 7. století. Hrad byl budován postupně a jednotlivé části mají různou dobu vzniku. Zajímavostí je, že hrad nikdo nedokázal dobýt téměř čtyři století, což souvisí s obtížným přístupem na skálu, kde se nachází. V roce 1685 byl hrad používán jako věznice pro vzbouřence vedené devátým hrabětem z Argyllu.

 

Mhor 84, Stirlingshire

skotsko - Mhor 84
Je to pěkný motel. Byl to zchátralý motorest kousek od dálnice A84, který byl přestavěn do současné podoby, která je vkusná, ale nevyznačuje se přílišným luxusem. Je součástí skupiny Mhor, která zahrnuje pekárnu, kavárnu a „fish and chips“ v Callander a statek hotel Monachyle Mhor .

 

Malá Sparta, South Lanarkshire

skotsko - Sparta, South Lanarkshire
Malá Sparta je svět viděný očima abstraktního umělce a básníka Iana Hamiltona Finlayho, který zde 40 let žil.  V pečlivě udržované zahradě, která volně přechází v přírodní krajinu je umístěno přes 250 soch. Je otevřeno pouze v létě.

Roman

redaktor Cool magazine