Maca Matcha Zelená “káva” co tě vyzuje z bot !

Ale pozor na biologický deficit !

Máte rádi kávu, ale trápí vás, že není raw, róóó, nebo raf? 🙂 Já jsem vždy kafe miloval, byl jsem schopný vypít minimálně 3-4 šálky denně, ale v době, kdy jsem se začal zajímat o syrovou stravu, tak jsem od pití kávy pomalinku opouštěl. V dnešní době si kávu dopřeji opravdu jen výjimečně. Například pokud objevím zajímavou kavárnu, nebo dostanu k nabídce něco speciálního.

(Rád uvedu, že se mi právě speciální kávy naskytlo naposledy v super příjemné kavárně u Růženky v Bystřici pod Hostýnem. Stránky jsou nejspíš ve výstavbě, nicméně se nenechte odradit. Podnik funguje 🙂 a můžete si tam stejně jako já objednat Bio kávu, která vám zachutná stejně jako mě!).

Avšak i přes to, že si kávu dám opravdu velmi zřídka, vždy mi vadí, že mám pocit po několika minutách naprosté dehydratace a někdy i trochu nepříjemné zažívání. To mě často velmi zklamalo, že když jsem si chtěl dát nějaký teplý, dobrý drink, který by mě navíc i svým způsobem nakopnul pořádnou dávkou energie, tak byla jediná možnost – káva. Ale to až do chvíle, než jsem objevil a poprvé ochutnal nápoj MacaMatcha !

CO TO JE VLASTNĚ MacaMatcha?

Říkám tomu Zelená “káva” a to hlavně díky tomu, že se jedná o teplý nápoj, který vás doslova vyzuje  z bot ! Ano, čtete správně. Během pár minut vaše tělo bude nabité tolik energií, jako nikdy před tím. Ti, co znají zelený čaj Matcha, to asi nebude nic extra nového, ale v kombinaci s peruánskou bylinou Maca si i zkušenější mohou dopřát opravdu nevšední zážitek. Tento drink vás nejen nedehydruje takovým způsobem jako káva, ale také vás nabije pořádnou dávkou energie. Energie se navíc postupně uvolňuje, takže vydrží i několik hodin a ne jen pár minut jako tomu je právě u kávy. Když si například připravím MacaMatcha dopoledne před tréninkem, tak se velice často stává, že dosáhnu svých osobních rekordů. V poslední řadě bych jen rád uvedl, že obecně bylina Maca stejně jako zelený čaj Matcha doslova překypuje benefity pro celkový váš organismus.

 

Recept:

2-3 dcl mandlového / kokosového mléko slazené datlemi

1 kávová lžička čaje Matcha

1 kávová lžička peruánské byliny Maca

 

POZOR ale na biologický deficit:

Měl jsem období, kdy jsem pil MacaMatcha doslova každý den, a to asi po dobu 14 dní. A přišla první negativa v podobě pocitu stále menšího přísunu energie a navíc jsem si už nápoj tolik nevychutnával. Tyto negativa vyústily do takových rozměrů, že v případě, že jsem si nápoj MacaMatcha nedal, tak jsem měl dost velké bolesti hlavy a pocit strašné ospalosti. Jako nebyl to nějaký extrém, ale bylo to dost nepříjemné a obtěžovalo mě to. Ano vim, že když člověk pije stále vice kávy nebo jiné energetické nápoje, tak jsou tyto negativa docela běžná. Ale proč tomu tak je vlastně je? Později jsem se později dočetl v knize Brendana Braziera – Vegan v Kondici, že on takovému stavu říká – biologický deficit, což popisuje jako stav únavy / vyčerpání, do kterého se tělo dostane, jakmile energie odezní. Často se tak stává právě po vypití kávy nebo po konzumaci rafinovaných cukrů.

EXISTUJÍ 2 TYPY ENERGIE

V knize se píše, že existují 2 typy energie. Energie získaná stimulací a energie získaná výživou. V podstatě za stimulant může být považována právě káva, nebo jakékoli zpracované potraviny. Čím více je tedy potravina zpracovaná, tím větší efekt nebo spíš defekt to bude mít na váš nervový systém. A na druhou stranu ale stále menší efekt na vyživení organismu. Když se ale bavíme o průmyslově nezpracovaných whole food (celého jídla, raw food) tak je to zase opak. Zpracované potraviny a káva navíc rapidně zvedá hladinu kortizolu v těle (stresový hormon). A ironicky právě mnoho tak zvaných energy drinků a potravin jsou z dlouhodobého hlediska ti největší zabijáci energie.  Pokud jste například sportovci, tak není zlé si před důležitým výkonem, tréninkem, závodem (1x týdně – měsíčně) takový stimul dopřát, ale nemělo by to být pravidlo, na které si vaše tělo zvykne.

“NEVYZOUVEJTE SE Z BOT” TAK ČASTO 🙂

Nechci tytu problematiku rozvádět do podrobnějších detailů, nicméně chci jen poukázat na to, že čím více budeme stimulovat organismus zpracovanými potravinami, do kterých bych lehce mohl zařadit i čaj Matcha, tím méně budeme mít energie v dlouhodobém horizontu (únava po ránu, únava po obědě a podobně…). A proto jako doporučení je, si co možná nejčastěji dopřát kvalitní whole food (celé jídlo raw food). Jídlo nebo potraviny, které jsou co možná nejméně zpracované (nejlépe nezpracované vůbec:-)). Tyto potraviny vás sice nevyzují z bot hned, ale budou vás vyzouvat nepřetržitě 18 hodin denně 7 dní v týdnu, tak jako mě a přítelkyni Andy. Takže pojďte se klidně vyzout s Matchou, ale nepřehánějte to :-).