La Casa ukazuje cestu, jak žít s přírodou

La Casta. Mexico

La Casa se nachází v Naucalpan v Mexiku a jde o dílo z dílny architekta Javiera Senosiaina, jednoho z nejznámějších zastánců udržitelné architektury. Tento dům byl postaven téměř před třiceti lety. Nabízející řešení, která se začínají používat až v dnešní době, výrazně předběhl svou dobu. Tento dům, ukazující dnešním architektům směr, je zároveň jedním z Javierových nejlepších známých projektů. Snaží se napodobit matčí lůno, má velké zakřivené prostory a je nejjasnějším příkladem domů spojených s přírodou.

La Casta Mexico - 7

La Casa se zrodila z myšlenky vytvořit uzpůsobený prostor pro lidi podle jejich životního prostředí, fyzických a psychických potřeb. Povaha základu této práce plyne z dělohy. Vnitřní prostory jsou spojené a široké. Komplexně uvolňují světlo a mění tvary, což podporuje přirozený rytmus pohybu člověka. Nábytek byl navržen speciálně a integrován tak, aby se maximalizoval prostor.

La Casta Mexico - 2   La Casta Mexico - 2.1

Dům je integrován s přírodou tím, že je do poloviny skryt vegetací a dokonce se zdá, že zapuštění do kopce je přirozené. Dalšími z důležitých rysů domu jsou jeho kvality, orientace a umístění. Uvnitř má dům vždy příjemnou teplotu, pomineme-li použití jakéhokoli typu vytápění nebo chlazení. Dům byl původně navržen pro jednu rodinu a s jednou ložnicí, nicméně díky růstu počtu obyvatel byl rozšířen.

La Casta Mexico - 9.1

La Casta Mexico - 4.1

La Casta Mexico - 5.1

Roman

redaktor Cool magazine