Krása krajkových vajíček od Alana W. Rabona

Pokud hledáte inspiraci pro zdobení velikonočních kraslic, nahlédněte také do jedinečného světa krajkové nádhery vyřezávané na skořápkách vyfouknutých vajíček.

Vyřezávání vaječných skořápek znali už staří Číňané, teprve dnešní nástroje a technologie ale dovolují takovou rozmanitost vzorů a technik, že se krajková vejce prezentují jako samostatný výtvarný obor. Vyřezat skořápku vajíčka tak, aby z ní vzniklo neopakovatelné umělecké dílo, vyžaduje hodiny trpělivé precizní práce s miniaturními vrtáčky a bruskami.  Z rukou skutečných mistrů se pak z křepelčích, slepičích, husích, ale i pštrosích vajec stávají opravdové skvosty.

Alan W. Rabon 9  Alan W. Rabon 8 Alan W. Rabon 7

Jedním z výtvarníků, kteří se této tvorbě věnují, je Američan Alan W. Rabon, zakladatel Cechu dekorativních umělců ve Spojených státech amerických. Alan se už od 13 let věnoval dekorativní malbě, v dospělosti pak restaurování historických objektů, později navrhoval a tvořil šperky. Od roku 2003 se téměř výhradně zaměřil na vyřezávání vaječných skořápek. Jeho úžasná řezbářská práce a dokonalé zpracování dělá z každého vajíčka originální umělecké dílo.

 Alan W. Rabon 5 Alan W. Rabon 4 velikonocni kraslice 6
V roce 2007 byl Alan W. Rabon na žádost Laury Bushové pověřen vyřezáním oficiálního prezidentského Pamětního velikonočního vajíčka.

velikonocni kraslice 5 velikonocni kraslice 8 velikonocni kraslice 8

V Evropě je známější dílo Alexandra Volka, ruského výtvarníka žijícího v Německu. V jeho tvorbě se mnohem více objevují figurální a architektonické motivy. Vedle motýlků a jednorožců tak na Volkových dílech najdeme Eiffelovku nebo třeba Tádž Mahal. Celkově působí Volk díky novým ornamentálním prvkům oproti tradičnímu Rabenovi moderně a dynamicky. Právě rozmanitost trendů, a to nejen těchto dvou umělců, dává tušit, že křehká krása vyřezávaných vajíček si najde mnoho obdivovatelů.

velikonoční vajíčka