Kilian Jonet – Summit of my life: A fine line

Kilian Jonet - Summit of my life: A fine line

Kilian Jornet Burgada je běžec, závodník, mnohonásobný držitel světových rekordů ve skialpinismu a horském maratonu. Je sportovcem, kterému se propojením ultra runningu a skialpinismu podařilo vytvořit zcela nový sport.

Narodil se 27.10.1987 v Sabadellu a vyrůstal se svou rodinou v Cap de Rec na horské chatě v katalánských Pyrenejích. Už jako dítě miloval chůzi a trávil většinu času v horách. Ještě dříve, než se naučil chodit, uměl lyžovat. Když mu bylo 3 roky, zdolal svůj prví vrchol Tuc de Moliere 3 000m n.m. V 5 letech vylezl na nejvyšší vrchol Pyrenejí Aneto 3 404m n.m. a o rok později zdolal Breithorn 4164m n.m.

Ve školních letech trávil každou volnou chvíli s kamarády v přírodě. Jako rodina chodili velmi často lyžovat, na túry a každý den se ještě před spaním vydávali na procházky do lesa bez baterek, aby vnímali hory. Když se ho ve škole ptali, čím chce v životě být, řekl, že chce být šťastný. Když mu odpověděli, že neporozuměl otázce, opáčil, že oni neporozuměli životu.

Se skialpinismem začal v roce 1999 a o čtyři roky později se stal juniorským členem španělského národního týmu. V roce 2004 již patřil mezi elitní sportovce. Běhá po horách s lyžemi na zádech, aby na nich sjížděl dolů. Rád absolvuje horské ultra traily, dlouhé minimálně 80km a během několika let se z něj stává legenda. Světový pohár vyhrál třikrát. Mezi jeho traťové nebo světové rekordy patří:

Ultra Trail du Mont-Blanc – 165 km za 20:56:59h a v roce 2011 za 20:36:43.
Korsika – 190 km za 32:54:24, Evropský trail GR20.
Tahoe Rim Trail – oběhnul Lake Tahoe – vzdálenost 265km za 38 hodin a 32 minut.
Pyrenees – od pobřeží Atlantiku k Středozemnímu moři – 850km za 8 dnů, 3 hodiny, 15 minut.
Mt. Sanitas – 2 093m n.m. s převýšením 390m na pouhých 2,2 km, vyběhl za 14 minut a 12 sek.
Grand Teton – rychlostní závod ve stoupání a klesání s převýšením 4 131m za 2:54h

Kilian Jornet

Joan Solá, manažer running teamu, charakterizuje Kiliana jako "někoho, kdo potřebuje být v kontaktu s přírodou. Vyrostl ve výšce 2 000m n.m., chodil na tůry v noci, žili zcela ponořeni do přírody. Dnes je úspěšný atlet. Po tolika závodech se stal osobností, je slavný, lidé se s ním chtějí setkat, chtějí se s ním vyfotit. A já bych řekl, že Kilian potřebuje vypadnout ven a být sám sebou. Vrátit se do přírody. Jen on a hory. Přesně to, co dělal, jak byl malý."

 

Když už Kilian téměř vyškrtal svůj seznam tratí, které chtěl vyhrát, začal přemýšlet, jakým směrem se vydat dál, co by ho motivovalo. Tak přišel s projektem Summits of my Life, v němž se mu podařilo propojit všechny tři oblasti, kterým se věnoval – alpinismus, lyžování a trailové běhání.

 

Vrcholy mého života je jeho osobním projektem, ve kterém nastavuje další cíle svých výstupu. Zahrnují ty nevýznamnější pohoří světa a předpokládá, že vyvrcholí pokusem o rekord na Mount Everest. Projekt zahrnuje:

Přechod přes Mont Blanc – 4810m. První pokus o překročení masivu z Les Contamines Champex, který se uskutečnil v červnu 2012, dopadl tragicky smrtí jeho parťáka a idola, legendárního francouzského ski horolezce Stéphane Brosse.

"Cena kterou platíte, je opravdu vysoká. Ta ztráta je obrovská. Právě teď, pro lidi, kteří ho milovali, to je vážně bolestivé. Vidět, že tady není. Ale kdybyste se mě zeptalali, jestli bychom mohli cokoliv udělat jinak, nemyslím si, že bychom udělali něco odlišně. Musíte následovat štěstí v životě, musíte ho hledat a najít činnosti, které milujete, věci, které nám dávají pocit života. Život není něco trvanlivého nebo chráněného. Jde o to objevit ho a žít ho naplno. Abychom my z něj dostali nejvíc, potřebujeme být v horách a když platíme jednou za čas tak vysokou cenu, je to proto, že opravdu dostáváme z života nejvíc." komentuje úmrtí přítele Kilian.

O tři měsíce později zvládl cestu spojující Courmayeur a Chamonix za 8 hodin a 42 minut. Opětovně pak v červenci 2013 dosáhl nejrychlejší známý čas pro výstup a sestup z Chamonix za 4 hodiny a 57 minut.

Kilian Jornet

Matterhorn – 4478m. V srpnu 2013 dosahuje nejrychlejšího známého času pro výstup a sestup z Breuil-Cervinia. Za 2 hodiny a 52 minut klepe na kovový kříž zdobící vrchol a překonává dosavadní rekord nastavený Brunem Brunodem v roce 1995 o více než 20 minut. Bruno, Jonetův hrdina z dětství, se k němu na pár posledních metrů přidává, aby jej podpořil.

Mount McKinley – 6168m. V červnu 2014 dokončil s použitím lyží nejrychlejší známý čas pro výstup a sestup za 11 hodin a 48 minut.

Aconcagua – 6960m. V prosinci 2014 stanovuje rekord 12 hodin a 49 minut. Tento rekord byl překonán v únoru 2015. Karl Egloff zvládl trasu za 11 hodin a 52 minut.

Výstup na Elbrus – 5642m., o který se již pokusil v roce 2013, kvůli špatnému počasí nedokončil. Nový pokus plánuje na rok 2015.

Výstup na Mount Everest – 8848m. plánuje rovněž na rok 2015, případně 2016.

Kilian Jornet

Kilian překoná ročně na lyžích převýšení 260 tisíc metrů, o něco méně pak na kole a při běhu. Naběhá přibližně sedm tisíc kilometrů po svých a šest tisíc kilometrů na lyžích.

 

Je mladým, klidným a skromným člověkem, který svými výkony, obrovskou vůlí a pokorou vůči přírodě, motivuje ostatní lidi k pravidelnému sportu. Jeho odhodlání dokončit co začal a neustále posouvat své hranice má zřejmě kořeny dětství, v nemž nic jiného než hory neznal. Svých cílů ale dosahuje především proto, že je nadšený pro sport, miluje přírodu a miluje to, co dělá.

 

"Když vidí, že může jít ještě nahoru, půjde, a když se zdá, že nemůže, stejně to zkusí." říká Jornetova sestra Naila.

"Štěstí je něco, co hledáme, a když to najdete, nevíte to. Až při pohledu zpět si uvědomíte, že jste byli šťastní. Popravdě, štěstí je všude. Musíte jen vědět, jak ho zachytit, jak ho rozpoznat. Když jste se svými dětmi, cítíte radost, ale možná si to neuvědomujete. Když jste tady, bojujete s počasím na horách a vším ostatním. Necítíte to, ale činí vás to šťastným potom. Jsou to dva rozdílné příklady, ale štěstí je všude, jen ho musíme vidět.." dodává Pierre Tardivel.

Sledovat Kilianovy kroky můžete v dokumentu Summits of my Life: A fine line, oceněném na třech filmových festivalech a v soutěži National Geographic zvoleným veřejností jako "Dobrodruh roku 2014". Režie dokumentu se ujal horský vůdce a instruktor lyžování Montaz-Rosset. Podrobnější příběh najdete v knize "Běhej, nebo zemři", která vyšla i v češtině.

Foto: Kilian Jonet

Roman

redaktor Cool magazine