Jednoduchost: Klidné místo pro čaj

Terunobu Fujimori - čajovna

Mistři čaje v Japonsku tradičně udržují absolutní kontrolu nad výstavbou svých čajoven. Jejich hlavním zájmem je jednoduchost a stejně tak tomu je i u Takasugi – čajovny, umístěné na dvou kmenech stromů na pozemku v Chino (Nagano). Ve snaze, aby vše skutečně jednoduché bylo, zapojují mistři čaje raději architekty a truhláře, aby jim s výstavbou pomohli.

čajovna - 4čajovna - 3

V návaznosti na tradici se rozhodl postavit čajovnu i japonský architekt Terunobu Fujimori. Stavěl ji sám a pro sebe na kousku země, který patřil jeho rodině. Čajovna je poměrně malá a kompaktní. Fujimori vnímal velikost prostoru budovy tak, že jek uzpůsobil jako by to bylo rozšíření svého těla, jako kus oděvu. Hlavním zájmem architekta není nutně umění čaje, ale posunout hranice a omezení tradičních čajoven.

Pro stavbu byly v blízkém pohoří pokáceny dva kaštany převezeny na místo, kde našli využití jako podpěry pro konstrukci. Takasugi v doslovném překladu znamená "čajovna postavená příliš vysoko". Hosté čajovny si nejdříve musí vylézt na volně stojící žebřík, který se opírá o jeden ze stromů a vyšplhat nahoru. Po té si musí zout boty a nechat je na malém prostranství pod vstupem do čajovny.

čajovna 5čajovna 6

Interiér čajového domku je tvořen z omítky a bambusu. Jakmile jste uvnitř, díky uklidňující atmosféře můžete téměř zapomenout, že jste vysoko nad zemí v domku na stromě. Tři okenní rámy poskytují výhled do okolního údolí, v němž Fujimori vyrůstal.

Aleš

redaktor Cool magazine