Irské dívky vyhrály cenu Google Science Fair za průlom v zemědělství

Google Science Fair

Google Science Fair je globální veletrh vědy, kde se mohou přihlásit mladí vědci s inovativními nápady, které by mohli změnit svět. Letošní ročník v San Francisku přinesl na poli vědy skutečně velký objev. Vítězky Ciara Judge, Émer Hickey a Sophie Healy-Thow, 16-ti leté studentky střední školy v irském Kinsale, získaly první místo se svým projektem "Boj proti potravinové krizi", ve který řeší nedostatek potravin v chudých oblastech světa. Dívčí trio přišlo na způsob, jak snížit dobu klíčení semen na polovinu a zároveň produkovat až o 74% více plodin.

Google Science Fair 2014

Všechny tři dívky jsou příznivci zahradničení a když se v roce 2011 dozvěděli o potravinové krizi v Africe, začali o problému přemýšlet a hledat způsoby, jakým by mohli pomoci. Jednoho dne si Emer na své zahradě všimla podivně vypadajících uzlin (hlízy), rostoucích na kořenech hrachu. Rozhodla se jednu z rostlin vzít do školy a zeptat se učitele. Hrách, stejně jako mnohé další rostliny, udržuje symbiotický vztah s dusíkem prostřednictvím baktérií z řádu Rhizobiales. Tyto baktérie prakticky fixují dusík, odstraňují jej ze vzduchu a transformace působí jako přírodní hnojivo.

Jediný problém byl v tom, že se tyto baktérie nachází pouze na bobovitých rostlinách a proto se dívky rozhodli učinit pokus, jaké účinky by měly bakterie na plodiny, jako je pšenice nebo ječmen. Výsledek byl ohromující. Ukázalo se, že pokud se diazotrofní bakterie vyskytují v půdě, klíčení a růst plodiny je pak až o 50 procent rychlejší a zvýší výnos přibližně až o 74 procent. Využitím bakterie by se kromě řešení potravinového nedostatku mohlo podle dívek nahradit používání hnojiv a přineslo by zlepšení stavu životního prostředí.

Ciara Judge, Émer Hickey a Sophie Healy-Thow představují svůj projekt

"Experimentovaly jsme převážně u Ciary doma. Nejprve jsme začaly v pokoji, pak se přesunuly do kuchyně a obývacího pokoje a nakonec na zimní zahradu a dvorek. Testovaly jsme přes 13 tisíc semen, což bylo hodně práce, ale stálo to opravdu za to," řekla Irish Times Emer a dodala, že pokusy trvaly tři roky.

Za svůj projekt získaly dívky řadu cen, ale podle svých slov si daleko více váží uznání, které se jim na mezinárodní soutěži dostalo za tvrdou práci.

Google Science Fair 2014 Nitrogen cycle

Vítězstvím na Google Science Fair každá ze tří dívek díky National Geographic získala 10-ti denní výlet na Galapágy, od společnosti Google 50 000 dolarů na stipendium a možnost podílet se na přípravách astronautů v Virgin Galactic kosmodromu, který se nachází v Mohavské poušti Nového Mexika.

"Těším se, až se vrátím domů, setkám se s přáteli a půjdu zase do školy. V dlouhodobém horizontu budeme určitě pokračovat v práci na našem projektu a pokusíme se ho komercializovat, jakýmkoli způsobem budeme moci. Pak můžeme opravdu začít měnit svět," říká za všechny Emer.

Aleš

redaktor Cool magazine