Google chce bojovat se smrtí

Gogle NanoTech - X Lab

Google není zrovna firmou, kterou si spojujeme se zdravotnickým průmyslem. Spojujeme ji s internetovým vyhledáváním, službami a s Google Glass spíše než s výrobcem lékařské diagnostické techniky. A přesto, velmi tajnůstkářská divize Google X Labs je odpovědná za mnoho inovací v oblasti zdravotnictví. Jejich nejpozoruhodnější výrobek je kontaktní čočka, která může aktivně monitorovat hladinu glukózy v krvi. Západní medicína se zkrátka spoléhá na stále širší podporu vědeckých a technických vynálezů.

Andrew Conrad, šéf přírodovědné divize v Google X Labs říká, že "našim úhlavním nepřítelem je zbytečná předčasná smrt", kterou jeho tým hodlá porazit, uvádí portál The Verge. Na projektu pracuje aktuálně stovka výzkumníků a použitelný výstup by měl být k dispozici již do pěti let. Nicméně, jeho uvedení do praxe s největší pravděpodobností nebude jednoduché. Podobně jako nové léky bude muset používání magnetických nanočástic nejdříve schválit Federální úřad pro kontrolu potravin a léků. Reálné řešení však zatím neexistuje. Skupina vědců se snaží přijít na to, kolik nanočástic je potřebných pro identifikaci nemoci a bude taky zapotřebí vyvinout pro nanočástice povlaky, který by jim umožňovaly vázat se na cílové buňky. Jednou z možností aplikace nanočástic, je podání ve formě tabletky.

Gogle NanoTech - X Lab

Monitorování stavu nanočástic může probíhat s pomocí senzorů umístěných na těle pacienta, případně by se staly součásti speciálního trička, které by pacient nosil. Shlukování nanočástic na konkrétním místě by potom signalizovalo problém v dané části těla. Jednou z dalších možností monitoringu je zabudování senzorů do smart náramků.

Co se týká rizik, z pohledu člověka se najde potencionálních problémů mnohem více. Kromě toho, že se jedná o invazní metodu, je otázkou, zda nanočástice samy o sobě představují zdravotní riziko, neboť kvůli svým mikro rozměrům mohou pronikat do libovolných tkání. Není jasné ani to, jak by se jich tělo dokázalo zbavit, jaké by mohli být interakce a vedlejší účinky samotných částic.

I přes všechny spekulace však můžeme odhadnout jeden ze směrů, kterým se lékařská věda ubírá. Může být stejně tak přínosný jako alarmující. Může jít o obrovský byznys založený na strachu ze smrti, ale může jít i o užitečný pokrok a cestu k dlouhověkosti.

Roman

redaktor Cool magazine