EkoFilm 2014 začíná v Ostravě již ve čtvrtek

Ekofilm 2014

Ve čtvrtek 2.10 začne v Ostravě 40. ročník filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2014. Promítat se bude 100 snímků, z nichž 54 bylo zařazeno do festivalové soutěže.

Letos bylo na festival přihlášeno celkem 222 filmů, což je téměř o 100 více než loni. Vybráno k promítání jich bylo 100. "Snímky pochází z 34 států a pěti kontinentů. Návštěvníky určitě potěší snímky z Austrálie, Keni, Ekvádoru či třeba z Chile. Největší počet z nich je tradičně z Německa," představila letošní ročník ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Vítězné snímky budou vyhlášeny na sobotním galavečeru, kterým bude provázet herec Ondřej Vetchý.

"Tvůrce vítězného snímku obdrží sochu anděla, vytvořenou uměleckým kovářem Tomášem Szwanczarem. I další vítězové získají anděly, vyrobené z keramiky a polodrahokamů," uvedla ředitelka přehlídky.

Festivalovým centrem letos bude nově zrekonstruovaný Dům kultury Akord, ale akce se budou konat také v kině Vesmír nebo Ostravském muzeu. Kromě krajského města festival zavítá také do Karviné a Českého Těšína na Karvinsku.

Festival není postaven jen na promítání filmů, už tradičně ho doplní doprovodné akce, jako jsou výstavy či besedy. "Bude to ale třeba i módní přehlídka nazvaná krása z odpadů, Kabaret vědy a techniky, Ekolympiáda, Běh naděje, který známe z dřívějška jako Běh Terryho Foxe, interaktivní představení pro děti, tematické výstavy, odborné diskuse i přednášky či konference. Věříme, že si vybere opravdu každý," řekla Mrózková Heříková.

Největší doprovodnou akcí bude už tradičně Ekopouť, která se koná v sobotu od 09:00 do 17:00 na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a nabídne řadu aktivit pro děti i jejich rodiče.

Více informací najdou zájemci také na internetových stránkách EkoFilm

Aleš

redaktor Cool magazine