Bob Marley: Odkaz Jamajského proroka a Krále reggae

Bob Marley

Robert Nesta Marley se narodil Ciddy a Norval Marleymu 6. února 1945 v Rhoden Hall na Jamajce. Pěstovali se svou rodinou brambory, kakao a banány. Už jako dítě musel být velmi aktivní. Každý den vstávali spolu s bratrancem v pět, aby podojili krávu, nakrmili prasata a podobně. Musel si zasloužit každé jídlo. Elektřina nebyla v Rhoden Hall dostupná, takže měli jen olejové lampy a světlušky. Po většinu dětství si z něj vrstevníci utahovali, protože byl míšenec. Matka pocházela z Jamajky, otec byl Angličan, který je krátce po Bobovém narození opustil.

Když mu bylo 12 let, přestěhovali se s matkou do Kingstonu, protože věřila, že se jim tam povede lépe. Žil v ghettu Trench Town u Livingstounů a právě zde už jako mladý začal spolu s Bunnym Livingstonem experimentovat s hudbou a skládat písně.

"Víte, život v Kingstonu byl takový.. mnoho lidí to neví, ale často jsem já a Bob chodívali spát hladoví, ale vážně hladoví" vzpomíná jeho kamarád. Tento druh utrpení a strádání vás změní buď ve špatného nebo v dobrého. Myslím, že to se s ním stalo. Měl hudbu, přestal mít nenávist a soustředil se."

Ulice v Kingstounu, JamajkaUlice v Kingstounu

Bobovo dětství nebylo v tamních poměrech ničím výjimečné, vyjimečná byla jeho touha zpívat a svými písněmi nabízet naději. To ovšem znamenalo písně nejenom zpívat, ale i nahrávat. Proto přerušil svůj svářečský kurz a založil první kapelu Bunny Boys, kteří přešli později ve známost jako Teenagers. V pouhých 16-ti letech si Boby splnil svůj sen a vydal první singl Judge not On. Bunny později spojili síly s Peterem Toshem, přičemž vznikli definitivní The Wailers. Jejich první skladba se stala na Jamajce hitem číslo jedna.

Zkoušeli doma a dva roky chodili hrávat lidem do parku. Hrávali pro Rastamany a dokonce i na hřbitově pro Duppy duchy. Tahle taktika spočívala v tom, že velké hvězdy to někdy poserou tím, že začnou být na jevišti nervózní. Takže když budete hrát na hřbitově třeba ve dvě ráno, a zpívat pro tyto lidi, potom se nebudete bát, když vejdete na jeviště.

Zakrátko měli The Wailers vysoký počet hitů v Jamajské TOP 10, ale v zahraničí byli stále neznámí. V roce 1966 se kapela rozrostla o vokalistku Ritu, do které se Bob zamiloval. Nebylo zvykem, že by kapela vydělávala nějaké peníze, dostávali minimální mzdu 3 libry týdně. Jejich písně hluboce odrážely bídu a utrpení utlačovaného Jamajského lidu, snažícího se uniknout ze slamu a ghett. Bobovo volání po exodu byla hlasitá výzva všem chudým po celém světě, aby zavrhli podivnou atmosféru Babylónu a vrátili se zpět do svaté země – Etiopie.

bob marley - The Wailers kapela The Wailers

Ve stejném roce se Bob seznámil s Mortimerem Planno, spirituálním vůdcem Rastamanů. Působil jako kněz, kázající o Rastafariánství. Bob k němu začal vzhlížet a po té, co se spolu dali dohromady, jej i následoval.
"Všechno utrpení, které obchází Jamajku vás změní v aktivistu, protože se vždycky pokoušíte najít cestu pryč z tohoto systému" popisuje období Bobův kamarád.

Bob Marley začal brát Rastafariánství vážně a nechal si narůst dredy. Tím skládáte přísahu, že si za žádných okolností neostříháte nebo nerozčešete vlasy. Pak procházíte různými pravidly jak žít, jak jíst, jak jednat s druhými lidmi. Bob věřil, že když tyto věci procvičujete, život bude lepší nejen pro vás, ale pro všechny ostatní také. Marihuanu Rastafariáni kouří, protože jim to přikazuje Bible. Tráva je pro ně posvátná a užívají ji z jistého důvodu, ne proto, aby si zahulili. Uvádí je do posvátné, mírumilovné, šťastné a inspirativní nálady, vysvětluje Rita a myslí si, že Rastafariánství byl pro něj způsob, jakým našel sám sebe. Už nemusel být napůl bílý nebo černý. To je jeho Jedna láska.

Po svatbě s Ritou, která proběhla 11 února, Bob odjel hned na druhý den za svou matkou do Ameriky. Dostal práci v hotelu, kde vysával koberce. Později si našel práci u automobilky Chrysler jako řidič vysokozdvižného vozíku. "Byl velice skromný, milující a velmi tichý." vzpomíná jeho soused. "A dokonce si pěstoval na dvorku trávu. Měl obrovské rostliny s velkými palicemi na konci, že jsem tomu nemohl uvěřit, protože tehdy v Delaveru policajti vykopávali dveře i kvůli malinkým jointům." V Americe však nepobyl dlouho. "Nemohl jsem to vydržet, protože jsem nemohl dělat to, co jsem chtěl dělat. Tak jsem jel zpátky na Jamajku, získat zpátky svobodu" popisuje pobyt v Americe Bob.

Když přijel zpět na Jamajku, rozhodl se začít s kapelou pracovat na nezávislé desce Wail and Soul. Začali si vytvářet finanční prostředky, jezdili na kolech a distribuovali své alba.

Reggae

V Bibli je často zmiňováno, že při hudbě, když všichni tančí a zpívají, se rozplynou všechny globální problémy, které nás trápí. Je to ve Zjevení. Řekni, jaká hudba to asi je ?
Co ve skutečnosti změnilo hudbu na reggae, byl riff s kytarou. V podstatě je to jen změna kytarového rytmu. Když slyšíte ten zvuk, uvědomíte si, že je to kytara, dělající jen více zvuků. Takže se reggae vytvořilo vlastně čistě z iluze. Jsou čtyři doby, ale v reggae jsou jen tři, tu čtvrtou si představujeme. Cítit tu další dobu. O tom je reggae. Základní částí hudby byly bubny a basy, protože bubny byly první nástroje v hudbě vůbec. Bubny jsou tlukot srdce a basa je páteř. Reggae je koncept všech jiných typů hudby.

V roce 1973 se kapely ujalo vydavatelství Island a Bob Marley s kapelou vydávají první album, s nimž vyráží na sérii koncertů po Americe. Následuje Evropa, Japonsko, Afrika a další alba. Bob Marley se stává celosvětově uznávanou celebritou milující hudbu, kriket a fotbal. Zpívá o své rastafariánské víře a ještě častěji o lidské nemohoucnosti, obavách, ale i naději a lidskosti. Ať už je člověk černý, bílý nebo rudý, pro Boba jsou všichni lidé bratry.

bob marley

Jedna z uctivé řady zajímavosti jeho života je, že když se píseň "Zimbabwe", kterou Bob složil, dostala do Zimbabwe, zmítající se občanskými nepokoji, bojovníci za svobodu si ji osvojili jako hymnu. Když konečně získali svobodu, poslali na Jamajku zástupce, aby se zeptal, zda u nich Bob vystoupí. Když jim ale řekli cenu, nemohli si to dovolit. A tak Bob vynaložil všechny své peníze na přepravu vybavení z Londýna do Zimbabwe. Bylo to poprvé, co někdo v Zimbabwe slyšel něco takového. Když začal první song, okolo 10 000 lidí, kteří zůstali venku, se rozhodlo dostat dovnitř.

"Byli jsme na pódiu a já asi byla první, kdo ucítil něco zvláštního ve vzduchu. Byl to slzný plyn. Měla jsem pocit, že nám něco hoří v krku. Nevěděla jsem prve co to bylo a myslela jsem si, že jsem přijela do Zimbabwe až z Jamajky prostě umřít. Utekla jsem z pódia a hudebníci odcházeli jeden za druhým. Ale Bob byl pořád v tom stavu a snad si ani neuvědomil, co se děje." popsala koncert jedna z vokalistek a druhá dodává: "Bob mi otevřel oči. Ten muž byl připraven zemřít s těmito lidmi. Jakýkoliv měl důvod, nikam nešel. A když jsme přišli zpátky na pódium, tak nám řekl: Teď vím, kdo jsou ti praví revolucionáři."

bob marley - Rita Marley Rita Marley

"Vše, co ho zajímalo, byla hudba, nevěřil v nic jiného. Na prvním místě pro něj bylo reggae. Mohl hrát i jinou hudbu, ale reggae bylo tím jediným, co uznával. Protože do ní vložil poselství pro zbytek světa. Aby všichni žili jako bratři a sestry. A že pro člověka není nic lepšího než žít v takovémto bratrství. To je Bob, jeho odkaz a jeho touha – aby všichni žili v jednotě a harmonii, protože láska hýbe světem." říká Ciddy. "Nemyslím, že by Bob dosáhl jen třetinu toho, kdyby v to nevěřil." komentuje Bobovu víru člen jeho bývalé kapely.

"Opravdu dal člověku chuť jít a zkusit to. Bob ukázal nám z Trench Town, že se je možné od špatných lidí odtrhnout. Znáte to ? Mladí, že se mohou dostat z ghetta. Ukázal, že nejsme jenom špatní, že z ghetta může vzejít i něco dobrého." vypráví o Bobovi lidé z Trench Town.

Lidé začali Boba ctít jako mystika a proroka. Stal se hlasem utiskovaných, jeho desky se prodávali po miliónech, jeho koncerty byly vyprodané a on své myšlenky šířil od Asie po Ameriku, od Evropy po Afriku. Nebál se zkoušet nové věci. Věděl, jak dále obohatit své verše. Jeho vlivu si všimli i politici.

Když přišel za Bobem tehdejší předseda vlády a nabídl mu zadarmo koncert, Bob souhlasil. Na ostrově zuřila válka mezi přívrženci dvou největších politických seskupení a Boba, který se stal celosvětově slavnou celebritou, chtěli politici využít jako figurku v jejich hrách o moc. Plán však zkrachoval, když se 25 listopadu 1976 do jeho domu vkradli vrazi a podpálili jej. Když chtěli vrazi Boba zastřelit, jeho manažer se vrhl mezi Boba a kulku vlastním tělem.

bob marley, jamajka Jamajka: Bob Marley, Jamajský premiér a vůdce opozice

"V té době Jamajkou hýbala politika a politici se jej snažili přetáhnout na svou stranu. Jenže on byl na straně Boha, což oni nikdy nepochopili a tak se ho snažili vystrašit. Po incidentu Bob opustil Jamajku a odplul do Ameriky. Vrátil se zpět v roce 1978 při příležitosti mírového koncertu, který oslavoval krátké příměří mezi Kingstonskými gangy, kterého se měl zúčastnit  i tehdejší premiér a vůdce opozice." vzpomíná další z členů kapely.

Jednou při fotbalu se stal Bobovi úraz, který se nehojil. Za několik dnů se rozhodl navštívit doktora, který zjistil, že má rakovinu. Bobova rastafariánská víra ale odmítala západní medicínu. Měli jste se snažit žít život tak, jak jste se narodili a když mu byla diagnostikována rakovina, v chodidle, odmítl veškerou lékařskou péči. Pro něj bylo tělo svatyně, a když se Bůh rozhodl, že je váš čas, měl jste se na to připravit. Jediná alternativa pro něj bylo to, co my bychom nazvali alternativní medicínou. Když mu ale léčba nepomáhala, až příliš pozdě se odhodlal přistoupit na jiný způsob. Přes občasné projevy své nemoci stále koncertoval.  Až nakonec odjel do Německa, kde podstoupil léčbu. Nemoc však postupovala.

Bob Marley zemřel v pouhých 36 letech. Smuteční vůz, který vezl jeho tělo byl doprovázen autokolonou, který jela více než 90km z Kingstonu na sever. Ulice byly lemovány tisíci Jamajčany, kteří jej sledovali projíždět, a bylo to opravdu působivé vyvrcholení asi nejpodivnějšího pohřbu hudební hvězdy.  Na dva dny se život v Kingstonu prakticky zastavil, protože lidé drželi smutek, aby tím vzdali hold první velké hvězdě třetího světa. Pro Jamajčany nebyl Marley jen skvělým zpěvákem a skladatelem ale i národní hrdina a prorok.


Bob Marley – očima svých přátel

Myslím, že kdyby se Bob mohl zpětně podívat na svojí kariéru, byl by spokojen. Byl by spokojený, jak hluboce věřil a jak hloubka jeho přesvědčení nakonec způsobila to, že se mu lidi přestali smát, když viděli, jak moc je se svou vírou šťastný. – Kamarád

Byl to také velmi významný muž. Myslím, že byl jedním z lidí, kteří se objeví maximálně jednou za generaci, kteří v sobě mají tu chemii, geny a z něčeho do té doby obyčejného udělají část světového umění. Co na něm bylo pozoruhodné je to, že i když se stával úspěšnějším a úspěšnějším, nikdy nezměkl. Nikdy nepřijal kompromis jen kvůli komerčnímu úspěchu. Vždy ve svých názorech zůstával absolutně pevný. – Tehdejší Jamajský premiér.

Bob Marley a John Lenon, když se tak dívají z nebe dolů, musejí si říkat: stálo to za to.  Ovlivnili milióny lidí a před nimi to bylo velmi vzácné. Možná, že se u toho Bob i usmívá, ale vsadím se, že v druhé ruce drží džojnta. – Spolupracovník

Vliv, který Marley měl na hudební svět spočíval v tom, že uvedl do světa hlas lidu, což pak přimělo některé ostatní umělce udělat to samé a použít hudbu nejen k vydělávání peněz nebo k zabavení lidí, ale i k vzdělání a osvícení lidí. A od té doby to mohou dělat svou hudbou i ostatní umělci. – Bobův syn

bob marley

Zdroj: Marley movie, foto: internet

Roman

redaktor Cool magazine