Android bude ovládat televizi, hodinky i auta

Novinky Android

Již v červnu představili vývojáři Google na konferenci Google I/O v sanfranciském konferenčním centru Moscone, jakých novinek se v nejbližší době dočkáme. Nejočekávanější z nich je nová verze operačního systému Android pro mobilní telefony a Android Auto. Systém android tak bude ovládat zařízení od televize, přes tablety a mobily, až po automobil.

Android TV

android tv - 1

První novinkou je Android TV, která má sjednotit prostředí televizorů operačním systémem Android. Televizory budou nabízet technologii Miracast, díky niž je bude možné propojit s tabletem nebo mobilním telefonem. Spojení bude obousměrné, takže televizor zobrazí vysílaný obsah telefonu nebo tabletu a ty zase naopak zobrazí vysílan obsah z televizoru. V televizoru bude po zapnutí k dispozici webový prohlížeč Google Chrome, služba Google Movies, Google Music a Google Play, obchod s aplikacemi určené pro Android TV. Všechny televizory s OS Android nebudou mít pouze ovladač doplněný o klávesnici, ale půjdou ovládat i hlasem. První modely televizorů začne nabízet značka Philips v průběhu roku 2015, nejprve však pouze ve svých nejvyšších řadách s cenou od 60 488 Kč.

Android L

android L - 3 android L - 2 

Druhá novinka nese označení Android L, res. Android 5.0 L a jde o nový poerační systém pro mobilní zařízení. „Je to jedna z nejvýznamnějších verzí, které jsme kdy vydali,“ řekl Sundar Pichai, šéf Androidu a Chromu. Android L je na první pohled graficky propracovanější než předchozí verze. Na novou grafiku si je třeba zvyknout. Zjednodušení a různé vrstvy průhlednosti, minimalismus, jasnější a zřetelnější design vypovídají o snaze vyvojářu prostředí zjednodušit. Výrazných změn po stránce ovládání není mnoho, avšak systém prošel mnoha nepatrnými změnami, které z něj dělají ucelenější platformu, působící plynulejším a svižnějším dojmem. Tomu napomohla i řada změn pod povrchem Androidu, například zavedením runtime ART.

Na zrychlení systému se také podílí i samotné ovládání a i když se může na pohled zdát, že jde jen o malé úpravy, celkový výsledek je ohromující. Do výčtu změn patří notifikace na zamykací obrazovce, notifikační lišta, nové provedení ovládacích tlačítek, integrace služby Google Now do úvodní obrazovky, vylepšený prohlížeč a nastavení telefonu, nový režim nerušit, signalizace a správa baterie, která je přibližně o 30% efektivnější oproti předchůdci Kit Kat. Google by měl produkční verzi systému ukázat na začátku podzimu a je otázkou, za jak dlouho jej stihnou dodat do svých zařízení výrobci. Podle dostupných informací by Android L neměl být na hardware příliš náročnější než je nyní KitKat.

Android Auto

android auto - 3

Poslední novinkou je Android Auto, což je platforma, která používá hlasovou navigaci k tomu, aby řidičům usnadnila přístup k navigaci, dopravním informacím a k hudbě. Výrobci automobilů budou vybavovat své automobily dotykovými obrazovkami, ke kterým se připojí pomocí speciálního konektoru mobil, díky němuž vše poběží. Tento způsob zajišťuje snadnou aktualizaci všech dostupných služeb aktualizaci mobilu nebo jeho obměnou.

Na dotykové obrazovce automobilu budete moci ovládat plnohodnotnou navigaci, vyhledávat blízké body zájmu. Android auto vám umožní volat, nechat si přečíst příchozí zprávy a odpovídat na ně buď pomoci dotykového displeje nebo hlasového ovládání. Systém by měl být dostupný v automobilech řady výrobců, mezi které patří i Škoda. Přesnější informace o prvních modelech se systémem Android auto však nejsou známy.

Aleš

redaktor Cool magazine