Aimee Mullins: Je něco, co nemůžeme dělat ?

Život Aimee Mullins

Aimee Mullins se narodila bez lýtkových kostí a lékaři ji proto museli v dětství amputovat nohy pod koleny. I přes svůj hendikep si však dokázala splnit své sny. Stala se herečkou, modelkou, olympijskou atletkou a ještě něco více.

Aimee je nyní 35 let. Narodila se a vyrostla v v Allentownu v Pennsylvanii. Její otec byl tovární dělník a matka pracovala jako recepční v nemocnici. Při narození nikdo z lékařů neuměl vysvětlit, proč nohy Aimee nebyly řádně vyvinuté. Příčina mohla být přisuzována k matčinému užívání antibiotik v době těhotenství, avšak to byla pouze domněnka. Lékaři řekli rodičům, že je nepravděpodobné, že bude někdy chodit. Její jedinou nadějí bylo amputovat holeně, aby se mohla naučit používat protézy, se kterými se zdatné děti chodí učit normálně. Tento hazard se nakonec vyplatil ačkoliv další kostní růstové komplikace způsobily, že v dalších šesti letech musela projít několika po sobě jdoucími operacemi.

Jedna z jejich nejranějších vzpomínek byla na pátý rok svého věku, kdy po jedné z operací musela být na invalidním vozíku, neboť její nohy byly po operaci dočasně nateklé. "Byla jsem zoufalá z toho, abych se vrátila do školky. Moje učitelka mě tam nechtěla. Řekla, že by to bylo nevhodné a že bych rozptylovala ostatní děti. Takové postoje jsou dnes nemyslitelné.. ale víte , to bylo jen v roce 1980" říká Aimee.

Aimee Mullins 3

Díky svým dvěma mladším bratrům a svému odhodlání však Aimee byla dívkou, která ráda plavala, jezdila na kole, šplhala na stromy a lyžovala. Navštěvovala normální školy a rodiče nemuseli usilovat o to, aby s ní bylo nějak zvláštně zacházeno. "Abych byla upřímná, oni měli větší problémy na talíři, v práci a jak platit účty. Všichni jsme byli učeni k samostatnosti." Nevyhnutelně, jako každý teenager byla občas ve škole šikanována, ale věřila, že to nemá těžší než její vrstevníci. "Ať už je to vaše výška, váha nebo kůže, každý má něco k vyzvednutí z čeho si druzí mohou dělat legraci. Moje nohy byly jen jasnějším cílem."

V 17-ti letech se zapsala na prestižní školu diplomatických služeb, mezi jejichž bývalé studenty patří i Bill Clinton a stala jedním ze tří studentů z 39 000 uchazečů, kteří vyhráli prestižní akademické stipendium na univerzitě v Georgetownu. Během prázdnin pracovala jako zpravodajská analytička v Pentagonu. Přestože ji toto stipendium zaručovalo práci na celý život, rozhodla se ho po několika letech vzdát. "Pentagon není místem, které podporuje individualitu a inovace" vysvětluje. "Věci, které nevyjdou vás naučí, jak věřit svým instinktům a přizpůsobit se."

V Georgetownu přešlo její zaměření na atletiku. Stala se národní rekordmankou mezi hendikepovanými sportovci a dál se soustředila na to, aby se mohla účastnit olympijských her s týmem USA. V roce 1996 v Atlantě s protézy s uhlíkových vláken překonala světový rekord na 100 a 200 metru sprintu a doposud stále drží rekord pro skok daleký."Mnoho z mého života je o vůli – o vůli, co moje tělo dokáže" říká. "Je to tak neuvěřitelná věc, mít možnost otestovat tyto meze. Být sportovcem je něco velmi soukromého, co děláte veřejným způsobem – a hraní je něco podobného."

Aimee Mullins 1

Aimee chtěla být také dlouhou dobu herečkou, což se ji nakonec splnilo, když dostala roli v kultovním filmu  Cremaster 3. V roce 1998 navíc zahájila svou kariéru modelky, když začla pracovat pro britského módního návrháře   Alexandera McQueena. Přestěhovala se do New Yoruku, odkud často cestovla do Londýna. "New York a Londýn mám ráda. Jsou to místa, kde se smí být tím, kým jste". Když získala smlouvu s L'Oréal, realizovala si svůj další sen, ale nepředpokládá, že svou kariéru modelky bude dále rozšiřovat. Aimee je nyní globálním velvyslancem pro L'Oréal. To znamená, že se její život stal kočovnější než kdy jindy. Na usazení a dítě však zatím ani ve svém věku nepomýšlí.

"Jedn moje část by ráda, abych cítila písek mezi prsty u nohou" říká. "Ale mám to zakázáno, protože je nemám ? To si nemyslím. Někdy, když jdeme na pláž s přáteli a chodíme naboso přes oblázky si myslím, že jsem teď opravdu šťastná. Život je o tom mít své vlastní štěstí a žít podle svých vlastních pravidel." říká tato vyjímečná a inspirativní žena. "V každém člověku je ukryto něco vzácného a silného, co je hodnotou pro celou společnost."

Roman

redaktor Cool magazine