5 zemí, kde přežijete s 6000 Kč na měsíc

5 zemí, kde přežijete za 5000 Kč na měsíc

Jakkoliv se to může zdát šílené, tak ve světě skutečně existují místa, kde lze žít s měsíčním rozpočtem 6 000 Kč a přitom si zachovat stejnou životní úroveň.  Samozřejmě v rámci místních možností. Podívejme se na 5 nejlevnějších zemí.

Thajsko

Thajsko leží v jihovýchodní Asii a v současnosti zde žije šestkrát více obyvatel než v ČR.

Thajsko

Malý jednopokojový byt si lze pronajmou již od 60$ (1 260 Kč) na měsíc. Díky všudypřítomným tržištím s čerstvým přísunem ryb a zeleniny není ani nikdy nouze o levné jídlo. Kuřecí maso s nudlemi nebo rýží lze koupit za 1$ (21 Kč). Celkové útraty za jídlo na měsíc se pohybují okolo 200$ (4 200 Kč).

„Osobně žiji již několik let ve městě Chiang Mai. Za 60$ (1 260 Kč) lze získat podprůměrný malý byt. Pokud hledáte klasickou americkou střední třídu, tak se dívejte v kategorii okolo 120$ (2 520 Kč). Za 300$ (6 300 Kč) lze získat skutečně luxusní, prostorný a udržovaný byt, který lze označit za americkou vyšší třídu. Přesně takový mám pronajatý já.“ Johnson, Američan dlouhodobě žijící Thajsku.

Při pobytu v Thajsku je potřeba být obezřetný v hlavních turistických destinacích. Právě zde se nachází většina podvodníků a zlodějů, kteří se soustřeďují na zahraniční turisty. Zbytek země je poměrně bezpečný a nehrozí vám naprosto žádné nebezpečí.

Thajsko

Mimochodem, průměrný plat thajského učitele je přibližně 350$ (7 350 Kč). Vyžít s 6 000 Kč není prakticky velký rozdíl.

Kambodža

Kambodža, s přibližně stejným počtem obyvatel jako Česká republika, je přímým sousedem Thajska. Leží východněji, dále od Evropy.

Kambodža

Najít levné bydlení v Kambodži je oproti Thajsku těžší. Cena pronájmu průměrného bytu začíná na 200$ (4 200 Kč). Velmi hezké a zařízené byty se pohybují okolo hranice 300$ (6 300 Kč). Na čem ovšem ušetříte je jídlo. Oběd v restauraci si lze koupit již od 1,4$ (29 Kč). Celkově se měsíční náklady na jídlo pohybují pod 200$ (4 200 Kč).

Celkově jsou všichni obyvatelé velmi chudí a během historie si prošli téměř vším. I přesto se jedná o velmi hrdý národ. Při pobytu v Kambodži se pokuste porozumět místním tradicím a ztotožnit se s místním myšlením.

Filipíny

Filipíny jsou malé ostrůvky rozeseté v Tichém oceánu (nad Austrálií) s více než 90 miliony obyvatel.

Filipíny

Žít v hlavním městě není pro většinu obyvatel únosná – pronájem bytu  se pohybuje okolo 350$ (7 350 Kč). Vydáte-li se do jedné z nejvyspělejších provincií, Cebu, ceny skokově padají. Průměrný byt v evropské kvalitě si lze pronajmou již od 150$ (3 150 Kč) na měsíc. Vydáte-li se do menších měst, není problém najít nabídky na ubytování v jednopokojových bytech už od 40$ (840 Kč).

Náklady na jídlo, stejně jako na bydlení, jsou rozdílné podle polohy. V hlavním městě za potraviny utratíte přibližně 300$ (6 300 Kč). V menších městech náklady na jídlo klesají až na pouhých 150$ (3 150 Kč).

Filipiny

Zajímavé jsou i ceny alkoholu a tabáku. Pivo stojí necelých 0,6$ (13 Kč) a cigarety začínají na 0,7$ (15 Kč).

Kostarika

Kostarika, s polovičním počtem obyvatel oproti ČR, leží ve Střední Americe pod Mexikem.

Kostarika

Celkové náklady na život (bydlení a jídlo) se v hlavním městě vyšplhají na 600$ (12 600 Kč). Zvolíte-li zapadlejší část Kostariky, měsíční výdaje budou přibližně poloviční – 300$ (6 300 Kč).

I když jsou ceny oproti předcházejícím zemím vyšší, stále se vyplatí. Během pobytu si můžete užívat báječné písčité pláže, zdokonalovat se v surfování a obdivovat pro nás naprosto exotickou přírodu.

Belize

Belize, s pouhými 300 000 obyvateli, leží rovněž ve Střední Americe, blíže k Mexiku, avšak výše než Kostarika.

Belize

Popravdě se jedná o skutečný ráj mezi středoamerickými zeměmi. Belize je známá pro velmi krásné pláže, plno možností k potápění, tropické podnebí, krásnou přírodu a především jednoduchou domluvu – všichni mluví anglicky.

Ceny se pohybují v přibližně stejné výši jako v Kostarice. V hlavních centrech se náklady vyšplhají na 600$ (12 600 Kč). V odlehlejších místech Belize budou měsíční výdaje přibližně poloviční 250$ (5 250 Kč).

Zdroj: FinančníBlog

Roman

redaktor Cool magazine