14 lidí, kteří nás inspirovali v roce 2014

14 lidí, kteří nás inspirovali v roce 2014

Rok 2014 skončil a tak nám dovolte zmínit se o lidech, kteří v uplynulém roce změnili vlastníma rukama svůj život.

Dobré věci se dějí každý den. Lidé se do sebe zamilují, vědci objevují léky na nemoci, cizí lidé si navzájem pomáhají, miliony dolarů jsou darovány organizacím, které usilují o to, aby se svět stal lepším místem. Sdělovací prostředky přetékají příběhy, kdy celebrity využívají svou popularitu pro dobrou věc. Ovšem obyčejní lidé také dělají úžasné věci, i když bez famfár a zájmu médií. Konají dobro s pomocí vlastních sil. Tito dobrodinci všedního dne jsou motivováni konat dobré skutky na základě svých vlastních zkušeností a také lidmi, kteří hrají v jejich životech nějakou roli. Rok 2014 zkončil a je čas vzdát hold těmto 14 dobrodincům z různých vrstev a věkových skupin.
 

Žena, která každý týden vaří pro psy z útulku

inspirativní lidé 1
Claire Nash se opravdu stará. Na začátku jako dobrovolník venčila psy pro Cardif Dogś home ve Walesu, pak začala přinášet zbytky z domova pro štěňata a nakonec se rozhodla, že by pro ně mohla zkusit vařit sama. Teď Vaří každou neděli večeři pro všechny psy – kuře, hrášek, růžičková kapusta, klobásy a tak dále – a doručuje ji do útulku.

Psi se minulý rok mohli zvlášť těšit na svátky – krocana se vším všudy. A všechno to vydatné jídlo pochází přímo z Nashiny kapsy, a dobroty jejího srdce.

Svatební hosté, kteří místo darů novomanželům dávají krev

inspirativní lidé 2
Na svatbě Dhwani a Jay Pandya nejsou žádné dary – místo toho, hosté hromadně darují krev na počest mladého páru. Nevěstin otec, Dr. RB Bhesania je dlouholetý bojovník na dárcovství krve a orgánů. The Times of India řekl, že to byl "nejlepší svatební dar."

Během indické svatby 300 lidí, darovalo krev a slíbilo darovat své orgány na počest zvyšování povědomí o důležitosti dárcovství.

Kadeřník, který pracuje s bezdomovci

inspirativní lidé 3
Kadeřník Mark Bustos má klientelu tvořenou celebritami, a účtuje si spravedlivě za své stylingové služby pěkné peníze. Ale ne v neděli. Jeden den v týdnu Bustos pracuje v ulicích New Yorku a nabízí své služby zdarma bezdomovcům. Lidé na ulici už ho dobře znají. Také publikuje fotografie svých pouličních sezení na Instagram, s malými biografiemi jednotlivých klientů.

Bustos neposkytuje jen stříhání zdarma. Dává bezdomovcům chvíle, v nichž se mohou odpoutat od jejich každodenní reality a pocit důstojnost.  Pomáhá jim to odhodlat se ke změně svého života k lepšímu.

Pětadevadesátiletá žena, která plete šály pro vojáky

inspirativní lidé 4
Nikki Smith (95) je vděčná za každý den svého života, a usiluje o předávání tohoto pocitu vděčnosti americkým vojákům. Sama je veteránkou druhé světové války a ve spolupráci s Kalifornskou charitativní organizací Operation Gratitude upletla stovky a stovky šál, které darovala vojákům.

Každý šátek dostane před odesláním štítek s poznámkou:  "Ručně vyrobené, s láskou a vděčností v každém stehu, od babičky Nikky, která je veterán amerického námořnictva z druhé světové války."

Penzista, který koná dobro s rolemi toaletního papíru

inspirativní lidé 5
V inspirujícím příběhu o kreativním řešení problémů penzista Leon Delong spolupracoval s vrátnými. Sbírali částečně spotřebované role toaletního papíru z kancelářských budov a dávali je blízkým potravinovým bankám. Za patnáct let své působnosti takto přemístili přes milion rolí toaletního papíru.

Tak Leon Delong, přeměnil něco, co bylo v podstatě nepříjemností pro jednu část společnosti, v něco úžasného pro jinou.

Muž, který se přátelí s cizinci

inspirativní lidé 6
Robbie Stokes si myslí, že bychom dětem neměli říkat, aby nemluvili s cizími lidmi – spíše naopak. Jeho sociální hnutí "Mluvím s cizími lidmi" si klade za cíl sjednotit různé rasové, etické, politické a socio-ekonomické skupiny, pomocí rozhovoru. Svým hnutím se snaží proměnit cizince v přátele, a nakonec vytvořit laskavější svět.

ITTS rozšířila svou činnost o nadaci, která vytváří programy a partnerství založené na dialogu, chtějí vytvářet globální komunitu věnovanou sdílení a otevřenému myšlení.

Žena, která uklízí domy pacientů s rakovinou

inspirativní lidé 7
Debbie Sardone vlastní úklidovou firmu, která funguje již posledních 30 let. A za posledních osm let používá svou profesi k pomoci ženám bojujícím s rakovinou – zdarma uklízí jejich domovy. Její nezisková organizace Cleaning for a reason poskytuje zdarma úklidové služby, drhnou a leští domy po celých státech a Kanadě pro pacienty, kteří potřebují pomocnou ruku.

Cíl této organizace je krásně shrnut na jejich webové stránce:  Naším cílem je zaměřit se na váš domov, takže se můžete soustředit na své zdraví.

Dvacetiletí Australané, kteří perou prádlo bezdomovcům

inspirativní lidé 8
Lucas Patchett a Nicholas Marchesi, dva 20-ti letí muži z Brisbane v Austrálii, mají ušlechtilý cíl – obnovit respekt k bezdomovcům, zvýšit hygienické normy a snížit tlak na zdroje. Jejich řešení je Orange Sky Loundry – dvě 10kg pračky a sušičky v zadní části vozu. S přenosným generátorem a rostoucím týmem dobrovolníků a sponzorů vybudovali mobilní prádelnu, která poskytuje i jídlo, pro lidi žijící na ulici, takže si tito lidé mohou nechat vyprat a usušit oblečení, když jedí.

Nyní je prádelna schopná obsloužit asi 10 lidí za hodinu, Patchett a Marchesi mají sen postavit flotilu větších nákladních vozidel, aby mohli pomoci ještě více lidem v nouzi po celé Austrálii.

Italský pekař, který mění život ve vězení

inspirativní lidé 9
Nicola Boscoletto docílil snížení recidivy u italských vězňů z 70% na 1-2% jen tím, že otevřel pekařství. Tím, že zaměstnává vězně, může vyprodukovat až 70.000 koláčů každý rok a víc než to – pomáhá vězňům budovat dovednosti a sebedůvěru.

Boscoletto řekl EuroNews o transformaci, který program přináší: "Oni se začínají měnit, stávají se lepšími pracovníky, než bych mohl najít jinde, protože tím získávají zpět svou důstojnost a sebeúctu."

Anonymní dobrodinec, který využívá web ke konání dobra

inspirativní lidé 10
FreeHelpGuy, anonymní dobrodinec využívá internet k tomu, aby mohl pomáhat lidem. Tato pomoc má různou formu a je poskytována zdarma. Například zveřejňuje žádosti o dárcovství kostní dřeně, pomáhá umělcům zvyšovat sebevědomí nebo uveřejňuje tipy na cestování. Nedávno rovněž uvedl do provozu webové stránky, kde mohou lidé z celého světa požádat o pomoc nebo ji nabídnout – v jakékoliv formě. Používá sílu médií k tomu, aby pomohl řešit problémy ve světě.

Vysokoškolská studentka, která žije v domově důchodců

inspirativní lidé 11
Čtyřiadvacetiletá vysokoškolská studentka Marissa Plank žije v komunitě penzistů v clevelandu a místní obyvatelé ji za to milují. Planková tu bydlí zadarmo, výměnou za měsíční hudební představení pro místní obyvatele. Pokud zrovna nestuduje, ráda tráví čas se svými spolubydlícími. Oboustranně výhodné uspořádání vyhovuje všem, odstraňuje věkové bariéry, které tak často rozdělují naši společnost.

Devítiletý serfař, který shání peníze pro Indonézii

inspirativní lidé 12
Devítiletý Australan Vincent Winter je vášnivý serfař a stejně tak nadšený filantrop. Inspiroval se světovým dnem vody, založil organizaci Waves for water a získal už 3000 dolarů na získání čisté vody pro lidi na ostrově Mentawai v Indonésii. Jeho dalším projektem je získat peníze na filtrační systémy na vodu pro jižní Ameriku.

Čínský podnikatel, který zdarma staví luxusní byty

inspirativní lidé 13
Xiong Shuihua se narodil ve vesnici s dřevěnými baráky a blátivými cestami v jižní Číně, a stal se milionářem díky tvrdé práci v oblasti nemovitostí a ocelářského průmyslu. Jeho komunita se o něj vždy starala a tak se Shuihua nedávno rozhodl vrátit jí laskavost – tím, že zbourá původní stavby ve vesnici Xiongkeng ve městě Xinyu a místo nich postaví pro své bývalé sousedy luxusními byty. A to vše financuje z vlastní kapsy. Tento obdivuhodný čin je projevem altruismu a sociálního cítění. Milionář také poskytuje tři jídla denně pro starší obyvatele, kteří nemohou vyjít s penězi. Daily Mail řekl: "Vydělal jsem víc peněz, než abych věděl, co s nimi dělat, a nechtěl jsem zapomenout na své kořeny."

Sportovec, který se postavil tyranům

inspirativní lidé 14
Když Britský mistr světa v rugby Ben Cohen v roce 2011 skončil se svou sportovní kariérou, založil jako první na světě organizaci proti šikaně – Ben Cohen Stand Up Foundation. Byl motivován situací svého otce, který zemřel, když se zastal zaměstnance, který byl napaden.

Ben se snaží zvyšovat povědomí o škodlivých účincích šikany a homofobie a také shromažďuje finanční prostředky na podporu organizací, které dělají podobnou práci. Konečným cílem je pomoci spojit komunity a vytvořit svět porozumění a laskavosti.

Roman

redaktor Cool magazine